Egipt: novi zakoni za zaščito manjšin
Cerkev po svetu | 17.05.2011, 14:32 Marta Jerebič
Egiptovska vlada pripravlja zakon o gradnji prostorov bogočastja in zakon za preprečevanje diskriminacije in verskega nasilja.
Trenutno veljavna zakonodaja je iz leta 1934, predpisuje pa velike omejitve pri gradnji novih cerkva in obnavljanje že obstoječih. Iz vladnega poročila je razvidno, da je v Egiptu 2 tisoč cerkva in več kot 93 tisoč mošej. Kristjani predstavljajo 10 odstotkov večinsko muslimanskega prebivalstva. Da bi se izognili novim medverskim spopadom in napadom, pa vlada razmišlja tudi o prepovedi demonstracij pred prostori bogočastja in uporabe verskih sloganov v volilnih kampanjah.
O razmerah v Egiptu razpravljajo tudi na četrtem posinodalnem srečanju za Bližnji vzhod, ki ga je pripravilo tajništvo sinode škofov. Sinoda škofov za omenjeno območje je v Vatikanu potekala oktobra lani, zato udeleženci na dvodnevnem zasedanju pregledujejo sadove te sinode, pripravljajo osnutke besedila za posinodalni dokument, govorijo pa predvsem o posledicah arabske pomladi za tamkajšnje kristjane.
Na Bližnjem vzhodu živi 20 milijonov kristjanov ali 5,6 odstotka vseh prebivalcev. Več kot polovico tega jih je v Egiptu, od koder v zadnjih tednih poročajo o vse več napadih na krščanske cerkve in kristjane. Spomnimo, da je v nedavnem napadu na cerkve umrlo 15 ljudi, v dosedanjih spopadih pa je bilo ranjenih več sto kristjanov. Čeprav so na sinodi škofov za Bližnji vzhod veliko pozornosti namenjali prav težkim razmeram, v katerih živijo tamkajšnje krščanske skupnosti, pa sinoda sama ni doživela širšega odmeva v družbi, je v nedavnem pogovoru za Radio Vatikan dejal p. Martin Kmetec, ki deluje v Turčiji: „O njej razmišljamo predvsem znotraj Cerkve. Na zunaj se to ne pozna in ne bo imelo nobenih učinkov v družbi in političnem gledanju na Cerkev.“
Tokratno posinodalno srečanje za Bližnji vzhod je bilo že četrto po vrsti, pripravljajo pa jih na približno dva meseca.