Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko
Zaplaz (foto: Izidor Šček)
Zaplaz

Blaženi Alojzij Grozde, prosi za nas!

Slovenija | 27.05.2011, 00:14

Cerkev na Slovenskem danes praznuje prvi godovni dan bl. Alojzija Grozdeta (1923–1943). Za prvega slovenskega mučenca in blaženega je bil razglašen 13. junija 2010 na Slovenskem evharističnem kongresu v Celju.

Dnevi okoli godu bl. Grozdeta so najbolj slovesni v novomeški škofiji. Tam so se odločili, da bo v vrhunec počastitve tega praznika prenos Grozdetovih relikvij v kapelo romarske cerkve Marijinega vnebovzetja na Zaplazu, ki se bo zgodil jutri. Slovesno somaševanje bo vodil novi apostolski nuncij v Sloveniji msgr. Juliusz Janusz.

Kapela, ki bo hranila relikvije bl. Alojzija Grozdeta

„Prepričan sem, da se bodo romanja še pomnožila, ko bomo vse relikvije prenesli v posebno kapelo v naše glavno Marijino škofijsko romarsko svetišče na Zaplazu,“ je za radio Ognjišče povedal novomeški škof Andrej Glavan. Osrednji del kapele je kamniti sarkofag, ki je postavljen na tri stopnice. Polkrožno ozadje je z mozaikom okrasil pater Ivan Marko Rupnik, na sredini kapele pa je križ, ki združuje več simbolnih pomenov. Ti se med seboj prepletajo in navezujejo na življenje mučenca. „V njih lahko vidimo dve roki, ki objemata Križanega, ki ga je Lojze Grozde pri obhajilu tako rad prejemal. Vse življenje si je prizadeval, da bi čim več ljudi pripeljal h Kristusu, sedaj pa Odrešenik izteguje roko proti sarkofagu in Grozdeta vabi k sebi. Krožne linije, ki se razpirajo proti nebu, simbolizirajo upanje in vero, kipečo in prešerno mladost ter duhovno rast,“ je ob predstavitvi kapele povedal msgr. Janez Gril.

Vzor za vsakega kristjana

Alojzij Grozde se je rodil 27. maja leta 1923 v Zgornjih Vodalah, župnija Tržišče. Študiral je na klasični gimnaziji v Ljubljani ter bival v Marijanišču in bil tudi član Katoliške akcije in zadnje šolsko leto prednik Marijine kongregacije. Med svojimi sovrstniki se je odlikoval kot marljiv dijak, predvsem pa je bil daleč naokoli poznan zaradi svojega doslednega in vzornega krščanskega življenja zakoreninjenega v evharistiji – katero je imenoval Sonce mojega življenja. Kot dejaven laik je s svojim zglednim načinom življenja, prežetim s Kristusovim duhom, pobožnostjo do Božje Matere Marije, vsakodnevno dokazoval kako je mogoče kot laik živeti ideal svetosti v vsakdanjem življenju.

Za Božič leta 1942 se je odpravil iz Ljubljane domov na Dolenjsko, da bi v krogu družine obhajal božične praznike. Preko Podtabora pri Strugah in Ambrusa je na novega leta dan, 1. januarja 1943 prispel v samostan v Stični, kjer je bil pri sveti maši in prejel obhajilo. Iz Stične je preko Trebnjega prispel na Mirno, kjer so ga pod krivo obtožbo umorili. Alojzij Grozde je tudi v najhujšem trpljenju iz prezira do vere, do konca ostal zvest temeljnim krščanskim idealom – odpuščanju in ljubezni do bližnjega. V tej ljubezni do Kristusa in Cerkve je komaj dvajsetleten daroval svoje življenje. Njegovo truplo, ki so ga kasneje našli v gozdu, so pokopali na pokopališču v Šentrupertu. Že takoj po smrti so se mu ljudje v molitvi priporočali kot mučencu za vero. Njegov grob na pokopališču v Šentrupertu je postal kraj številnih romanj tako posameznikov kakor skupin.

Alojzij Grozde je čudovit zgled krščanskega življenja in tako vzor za vsakega kristjana, še posebej za mladino. Njegova mučeniška smrt iz prezira do vere razodeva zvestobo krščanskim idealom, ki so jih ljudje na našem prostoru, pogumno izpovedovali tudi v najhujših trenutkih življenja slovenskega naroda.

Oglejte si video prispevek o življenski poti blaženega Alojzija Grozdeta, ki je nastal pred njegovo beatifikacijo:

 

Kaj nas čaka danes in jutri?

Iz petka, 27. na soboto, 28. maja 2011 bo potekalo vseslovensko romanje mladih na Zaplaz z naslovom Grozdetova noč mladih. Mladi se bodo v petek, 27. maja 2011 zbrali ob 21.00 na Mirni in se od tam podali na 12 km dolgo pot na Zaplaz. Na Zaplaz bodo prispeli predvidoma ob 01.00. Ob 02.00 se bo začelo bdenje, med katerim bodo prisluhnili katehezi, ki jo bo pripravil koprski pomožni škof dr. Jurij Bizjak. Bdenje se bo zaključilo ob 07.00 zjutraj s hvalnicami in blagoslovom z Najsvetejšim.

Na Zaplazu bo v petek, 27. maja 2011, ob 19.00 slovesna maša, ki jo bo ob somaševanju (nad)škofov in duhovnikov daroval novomeški škof Andrej Glavan. Med mašo bo blagoslovil Grozdetovo kapelo za katero je mozaik prispeval p. Marko Ivan Rupnik in oltar, v katerem bodo odslej shranjene Grozdetove relikvije. Po maši bo sprejem relikvij bl. Alojzija Grozdeta. Slovesnosti se bodo udeležili tudi naslednji škofje: celjski škof Stanislav Lipovšek, koprski pomožni škof Jurij Bizjak, mariborski nadškof metropolit Marjan Turnšek, murskosoboški škof Peter Štumpf in beograjski nadškof metropolit Stanislav Hočevar. Slovesnost bo neposredno prenašal Radio Ognjišče.

Do prihoda mladih na Zaplaz bo potekala molitvena ura, ki jo bo najprej vodil prelat Božidar Metelko. Od 21.00 do prihoda mladih z Mirne bodo molitve vodili predstavniki Prenove v Duhu in Neokatehumenske skupnosti.

V jutranjih urah sobotnega dne (ob 07.00) po slovesnem prepevanju hvalnic in blagoslovu z Najsvetejšim bodo molitveno češčenje vodile redovnice – šolske sestre De Notre Dame in hčere Marije Pomočnice.

Ob 09.30 bodo mladi na oltarni prostor pred cerkev na Zaplazu prinesli relikvije bl. Alojzija Grozdeta, kjer bo pol urni duhovni program mladih pod vodstvom Nade Žgur.

Ob 10.00 se bo začela slovesna maša, ki jo bo ob somaševanju škofov in duhovnikov vodil novi apostolski nuncij v Republiki Sloveniji msgr. Juliusz Janusz

Homilijo bo imel ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres. Poleg nuncija Janusza, novomeškega škofa Glavana ter nadškofa metropolita Stresa se bodo maše udeležili tudi naslednji škofje: upokojeni ljubljanski nadškof Alojz Uran, upokojeni mariborski škof Jožef Smej, koprski pomožni škof Jurij Bizjak in ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik. Pri maši bodo sodelovali mladi iz vse Slovenije, predstavniki družin, invalidov, bogoslovci, narodne noše idr. Predstavniki iz vseh šestih slovenskih (nad)škofij bodo pri darovanju prinesli svečo z grbom svoje škofije. Sveče bodo naknadno namestili v Grozdetovo kapelo ob oltarju z njegovimi relikvijami, kjer bodo simbolično spominjale na dejstvo, da je bl. mučenec Grozde sin slovenskega naroda in priprošnjik vseh Slovencev.

Ob koncu maše bo slovesen prenos relikvij bl. Alojzija Grozdeta v kapelo, kjer bodo položene v oltar. Slovesnost bosta neposredno prenašala Televizija Slovenija in Radio Ognjišče.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...