
Javna tribuna o TO
Razorožitev TO: Veleizdaja slovenskega naroda
Slovenija | 18.05.2011, 12:27
V teh dneh obeležujemo 21 letnico razorožitve Teritorialne obrambe. Zato so v Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve pripravili javno tribuno z naslovom Razorožitev slovenske Teritorialne obrambe – Politične in vojaške okoliščine ter posledice. Sogovorniki – prvi obrambni minister Janez Janša, takratni notranji minister Igor Bavčar, takratna političarka Alenka Žagar Slana ter načelnik enega izmed pokrajinskih štabov Manevrske strukture narodne zaščite Marjan Fekonja – so se strinjali, da so bili dogodki v maju 1990 veleizdaja slovenskega naroda.
Vedeli so, vendar so se sprenevedali
Janša je povedal, da je razorožitev Teritorialne obrambe v temeljih ogrozila osamosvojitev. Spomnil je, da je v začetku leta 1990 Teritorialna obramba razpolagala z orožjem za približno 100.000 ljudi. Po razorožitvi pa ga je ostala le petina. Poudaril je, da osamosvojitve ne bi mogli izpeljati, če ne bi bilo Manevrske strukture narodne zaščite. Kot neresnične je označil trditve takratnega predsednika Milana Kučana, da je za ukaz generalštaba JLA – ta je bil izdan 14. maja 1990 – izvedel šele dva dni pozneje. „Res je, da predsedstvo kot celota najbrž ni bilo obveščeno do 16. maja, ko so se začeli ti klici iz občin. Jaz verjamem, da Ivan Oman ni vedel. Da pa gospod Kučan in ostali niso bili obveščeni, ne samo, da jaz ne verjamem. To je zdaj dokazano z dokumenti, ki so objavljeni, da to ni res. Vedeli so, vendar so se sprenevedali.“
Janša je povedal, da je bila to očitna izdaja in dodal: „To je bila očitna izdaja, kakor koli stvari obračate. Seveda pa dvajset let nazaj ni nihče pričakoval, da bo čez dvajset let sprevrženost tako velika, da bo izdaja praktično nagrajena.“ Pri tem je seveda mislil predvsem takratnega republiškega sekretarja za notranje zadeve Tomaža Ertla, ki je dobil državno odlikovanje s strani predsednika Danila Türka, čeprav je tik pred volitvami pozival beograjske represivne organe, naj ukrepajo v Sloveniji. Bavčar je spomnil, da mu Ertl ni želel predati poslov: „Še več. Takrat je organiziral sindikalni protest proti mojemu imenovanju, ki je pozival organe za notranje zadeve k državljanski nepokorščini.“
Razorožitev ni bila afera, ampak izdaja
Žagar Slana je povedala, da so „tisti, ki so pri tem sramotnem dejanju sodelovali, prikimavali, slepomišili, se skrivali za nevednostjo in neobveščenostjo, kot na primer Kučan...Ti ljudje so krivi, da so bili slovenski fantje in možje prisiljeni braniti svojo domovino skoraj golih rok,“ ter jasno dodala, da razorožitev Teritorialne obrambe ni bila zgolj afera, ampak izdaja. Fekonja pa je ob koncu poudaril: „Če ne bi imeli Igorja Bavčarja in Janeza Janše, potem bi se najbrž že meni in temu mojemu narodu že drugače pisalo.“