Milan Matos
Matos: V zadnjih letih smo razgradili pravno državo
Slovenija | 18.05.2011, 12:05
„Gospodarsko stanje v Sloveniji je zaskrbljujoče. Kljub temu da so gospodarska gibanja v svetu že pozitivna in da mnogi že beležijo gospodarsko rast, je Slovenija kot otok izven teh dogajanj. Nismo zadovoljni s stanjem, kakšno je,“ meni predsednik gospodarskega kluba NSi Milan Matos.
Matos, ki mu je upravni odbor Združenja Manager leta 2010 podelil Priznanje za življenjsko delo na področju managementa kot uspešnemu direktorju Mladinske knjige Založba d.d., ki je pustil pečat tako v svoji panogi kot širše v družbi, je kritičen do tega, da „naša gospodarska rast ne dohiteva drugih, povečuje se število nezaposlenih, zlasti pa je problematična splošna klima in nezadovoljstvo z obstoječim stanjem.“
Velik problem je po besedah Matosa tudi ta, da vlada nima javne podpore in ni spodobna urediti razmer. „V zadnjih letih smo razgradili pravno državo. Institucije nadzora, ki bi morale vzbujati zaupanje, nadzirati trg kapitala in zlorabe, niso delovale učinkovito,“ je za Radio Ognjišče dejal Matos. Skrbi ga, da se še vedno nismo poslovili od jugoslovanske socialistične miselnosti. „Prepričani smo, da bo probleme reševal nekdo drug, da jih bo reševala država, da sami nismo dolžni poskrbeti zase.“
Kot problematično vidi tudi zadolževanje. „Vidimo, da se vsak mesec država zadolži za novih 200 milijonov evrov, na letnem nivoju bo to približno dve milijardi evrov. Tempo zadolževanja narašča. V zadnjih treh letih smo podvojili našo zadolženost. In v teh gospodarskih razmerah nas lahko skrbi, kdo in kako bo odplačeval posojila in seveda za kakšno ceno.“
Predsednik gospodarskega kluba pri NSi Milan Matos še dodaja, da je bil prispevek vlade k izboljšanju gospodarskih razmer minimalen. „Ker je javnost izgubila popolno zaupanje v vlado, se noben ukrep ne prime in nobena stvar še ne deluje. Potrebno bo strniti svoje vrste in najti konsenz,“ je dejal in sklenil, da smo se znašli v „konfliktnem stanju“, ko nujno potrebujemo reforme in ko velik del prebivalstva, ki vladi, ki naj bi te reforme izpeljala, ne zaupa. „Vlada ni sposobna voditi konstruktivnega ustavljalnega dialoga, ampak v situaciji, v kakršni smo, moramo združiti sile.“