Družinski zakonik naposled v rokah poslancev
Slovenija | 17.05.2011, 06:31
Poslanci bodo danes opravili drugo branje predloga družinskega zakonika, ki je v parlamentarni obravnavi že leto dni. Kljub kompromisu glede izenačevanja istospolne skupnosti z zakonsko zvezo moškega in ženske je usoda zakonika nejasna, saj na kompromis ne pristaja LDS, ne podpira ga niti opozicija. SDS je vložila kar nekaj dopolnil.
Po kompromisnem predlogu zakonika istospolni par lahko sklene partnersko, ne pa zakonsko skupnost. Skupaj ne moreta posvojiti otroka, lahko pa eden od njiju posvoji otroka drugega. Tak predlog je sicer pridobil glasove SD, Zares, DeSUS in nepovezanih poslancev, s tem pa je zakonik morebiti izgubil podporo LDS.
Predloga zakona ne podpira niti opozicija. SDS in Civilna iniciativa za družino in pravice otrok računata na popravke zakonika na plenarni seji DZ, sicer napovedujeta referendum.
SDS je pripravil kar nekaj dopolnil. Ta so po besedah predsednice matične odbora DZ za delo Andreje Črnak Meglič še bolj "radikalno odklonska" od predloga, ki so ga podprli na odboru. SDS med drugim predlaga, da istospolni partner ne bi mogel posvojiti niti otroka svojega partnerja.
Predlagajo tudi dopolnila, ki se nanašajo na urejanje zunajzakonske skupnosti. To bi bila skupnost moškega in ženske, ki bi voljo po skupnem življenju potrdila s podpisom pred pristojnim državnim organom ali pa bi se jima v času take zveze rodil otrok. Po mnenju SDS je namreč nedopustno, da država žensko in moškega, ki "slučajno dalj časa" živita skupaj, samovoljno obsodi na pravne posledice, ki veljajo za zakonsko skupnost. Otroka bi po predlogu SDS lahko posvojila le zakonca.
"Tako pripravljen predlog Družinskega zakonika zaradi strokovne nedodelanosti, družbene nesprejemljivosti ter odsotnosti dialoga s strokovno javnostjo in civilnodružbenimi organizacijami ni primerna pravna podlaga za urejanje družinskih razmerij in reševanje družinskih problemov. Zato predlagamo, da poslanke in poslanci predlog zakonika v drugi obravnavi temeljito popravijo ali pa zavrnejo," pa so zapisali v Civilni iniciativi za družino in pravice otrok.