Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar

DeSUS odhaja iz koalicije

Slovenija | 09.05.2011, 18:45

Svet stranke DeSUS je dokončno odločil, da stranka zapusti koalicijo, po besedah predsednika DeSUS Karla Erjavca zaradi neenakopravnosti njihove stranke v koaliciji. Minister za okolje in prostor Roko Žarnić je ob tem napovedal, da bo premieru Borutu Pahorju ponudil odstop, vendar pa je ta Žarniću že zagotovil, da slednji ostaja minister.

Predsednik sveta Peter Habjan je na novinarski konferenci po današnji seji povedal, da je odločitev o izstopu stranke dokončna, a hkrati napovedal konstruktivno delovanje stranke, tudi v državnem zboru, seveda ob spoštovanju programskih usmeritev DeSUS.

Predsednik DeSUS Erjavec pa pojasnil, da so člani sveta sklep o izstopu sprejeli s 44 glasovi za in dvema proti. Kot razlog za izstop je izpostavil zlasti neenakopravnost stranke v koaliciji. V zvezi s tem je naštel nekatere neuresničene cilje iz koalicijskega sporazuma, ki zadevajo položaj starejših, zlasti pa pokojninsko reformo, pri kateri po njegovih besedah ni bila upoštevana niti ena njihova pripomba. "Vem, kaj se bo zgodilo petega junija. Nisem prerok, ampak vsak povprečen državljan zna oceniti, da ta reforma na referendumu ne bo uspela," je dejal Erjavec, ki ob padcu reforme, dodaja, da ne bo konec sveta in se ne bo nič posebnega zgodilo. Edina rešitev iz krize so po njegovih besedah investicije in nova delovna mesta, meni Erjavec, ki se sicer zavzema za predčasne volitve.

Odločitev, da pokojninske reforme ne podpirajo, so sicer sprejeli tudi v svetu stranke. Hkrati so sprejeli posebno resolucijo sveta, v kateri pojasnjujejo, zakaj je ne podpirajo in zakaj so se odločili za izhod iz koalicije. Poslanci DeSUS bodo v prihodnje sicer glasovali v skladu s programom stranke DeSUS in podprli vse rešitve, ki pomenijo večjo pravno in socialno varnost države, je danes napovedal vodja poslanske skupine DeSUS Joško Godec.

Ob sklepu sveta stranke je tudi minister za okolje in prostor Roko Žarnić napovedal, da bo premieru Borutu Pahorju ponudil odstop z mesta ministra, hkrati z njim pa naj bi odstop ponudila tudi državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade Vlasta Vivod in državni sekretar na ministrstvu za okolje Peter Gašperšič. Položaj podpredsednika državnega zbora Vasje Klavore je po besedah Erjavca stvar odločitve v državnem zboru, saj ima tam podpredsedniška mesta tudi opozicija.

Pahor je sicer sprva napovedal, da treh julijskih referendumov ne namerava sprejemati kakršnih koli kadrovskih odločitev, ki bi utegnile biti posledica izstopa stranke DeSUS iz koalicije. Vendarle pa je Žarnić pozno popoldne že sporočil, da mu je premier Borut Pahor v telefonskem pogovoru zagotovil, da slednji ostaja okoljski minister. Prav tako bo na mestu državnega sekretarja na okoljskem ministrstvu ostal Peter Gašperšič.

Pahor je sicer o odločitvi DeSUS, da izstopi iz koalicije, v sporočilu za javnost ocenil, da je dosedanja koalicijska vlada razmeroma dobro opravila svoje delo. Zato se je stranki DeSUS zahvalil za dosedanje sodelovanje in si zaželel - kot je stranka danes obljubila v svoji izjavi - njenega konstruktivnega sodelovanja tudi v prihodnje. Pahor je tako sprejel napoved konstruktivnega delovanja stranke DeSUS kot dovolj spodbudno, da Slovenija uspešno nadaljuje pot gospodarskega okrevanja.

Prav tako so odločitev sveta DeSUS že komentirali v preostalih parlamentarnih strankah oz. poslanskih skupinah. Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer je tako poudaril, da bi vlada tudi ob odhodu DeSUS med poslanci uživala zadostno podporo.

Predsednik SDS Janez Janša pa je med drugim poudaril, da je rešitev politične krize oblikovanje nove večine v DZ na podlagi volje volivcev. Konstruktivna nezaupnica po njegovem pomeni rešitev znotraj obstoječe razporeditve moči v DZ in ni pot do predčasnih volitev.

Za vodjo poslanske skupine Zares Franca Jurija poteza DeSUS "ni nič dramatičnega". Stranka, še zlasti pa njen predsednik Erjavec, sta že nekaj časa namreč delovali v opoziciji, je dejal. Podobno je tudi predsednik Zares Gregor Golobič ocenil, da ne bo bistvenih spremenilo, saj da vlada "že pol leta deluje v takem okolju".

Po mnenju predsednika SLS Radovana Žerjava pa je izstop DeSUS iz koalicije le formaliziranje napovedi izstopa, ki jih je DeSUS napovedoval nekajkrat v tem mandatu. Po njegovih besedah pa gre očitno tudi za formalen razpad koalicije.

Predsednik SNS Zmago Jelinčič je ocenil, da je bil skrajni čas, da je DeSUS izstopil iz koalicije, saj se je ta odločitev že dolgo napovedovala. Kljub temu Jelinčič meni, da ta odločitev ne bo spremenila ničesar.

Za vodjo poslancev LDS Boruta Sajovica pa je izstop DeSUS predvolilna poteza. "Z bližanjem volitev sodelovanje v vladi postane nekaterim 'prevroče', zato se odločijo priprave na volitve opraviti iz opozicije, ker se jim to zdi srednjeročno bolj oportuno," meni Sajovic.

Kot pričakovano pa je potezo DeSUS označil nepovezani poslanec Vili Rezman. O tem, kako bo v prihodnje potekalo delo v državnem zboru in na vladi, pa je "tisti, ki ključno odloča", po Rezmanovih besedah predsednik vlade Borut Pahor.

Kot v nekaterih opozicijskih strankah so se za predčasne volitve "v najkrajšem možnem času" zavzeli tudi v NSi.

 

Slovenija, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...