Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar

Začela se je kampanja pred trojnim referendumom

Slovenija | 06.05.2011, 20:36

Pred junijskim referendumom, na katerem bodo volivci odločali o usodi treh zakonov, se je v petek začela referendumska kampanja. Organizatorji kampanje imajo za nagovarjanje volivcev mesec dni časa, do 11. maja pa se morajo za sodelovanje v kampanji tudi prijaviti. Največ pozornosti gre referendumu o pokojninski reformi.

Volivke in volivci bodo 5. junija odločali o kar treh referendumskih vprašanjih: o zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, o zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno ter noveli zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih.

Ni sicer še znano, kdo vse bo vstopil v referendumske kampanje, so pa v vseh parlamentarnih strankah, z izjemo SNS, napovedali, da bodo sodelovali v kampanji za vse tri zakone. Enako velja za vlado, ki bo za kampanjo iz proračuna namenila 200.000 evrov.

Vlada največ pozornosti namenja pokojninski reformi

Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je na novinarski konferenci poudaril, da kampanjo pred referendumom o pokojninski reformi začenjajo s prepričanjem, da vlada in državni zbor dajejo v obliki novega pokojninskega zakona državljanom najboljše, kar v danih razmerah lahko dajo.

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije ob začetku kampanje za referendum o pokojninski reformi poudarja, da novi zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju še zdaleč ni usklajen s stanjem v Sloveniji. Predlagatelji pa se bodo, kot kaže, "poslužili zastraševanja volivcev", kar je dokaz nemoči, je poudaril sekretar ZSSS Milan Utroša. Ni pokojninskega sistema, ki bi bil varen, če ne bo novih delovnih mest, pa je dejal predsednik zveze Dušan Semolič. S pokojninsko reformo skušajo izstaviti račun tistim, ki za krizo niso nič krivi, pravi.

Zveza navaja izračune Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, po katerih bi bile v primeru uveljavitve pokojninske reforme v letošnjem letu lahko pokojnine za ženske manjše tudi za 30 evrov, medtem ko bi bile pokojnine za moške res za nekaj evrov boljše kot po zdaj veljavnem sistemu.

Podmladka SDS in NSi pa se ne strinjata z izjavami ministra za delo glede pozitivnosti pokojninske reforme. Po navedbah MSi reforma ruši medgeneracijsko solidarnost, saj se bodo mladi težje zaposlili. SDM pa meni, da bodo posledice slabo pripravljene zakonodaje nosili državljani.

Odločali bomo tudi o arhivih

Vlada se iz načelnih razlogov odpoveduje sredstvom za izvedbo referendumske kampanje o noveli zakona o arhivih, do katerih ima pravico, je v izjavi za javnost poudarila ministrica za kulturo Majda Širca. Arhivi so po njenih besedah stvar stroke, zgodovinskega proučevanja in strokovnega dela, ne pa "glasnega predreferendumskega navijaštva".

Iz SDS pa so sporočili, da si je ministrica Širca prvi dan želela "obrisati roke nad referendumom o arhivskih gradivih", češ da ni potreben, ni pa povedala, "da je krivec za razpis referenduma prav njena vlada". Opozicija je v primeru zapiranja arhivskih gradiv zgolj odigrala vlogo varuha zakonitosti, so zapisali v največji opozicijski stranki. V SDS opozarjajo, da so bili arhivi javnosti dostopni kar štiri leta, dokler jeseni 2010 publicistu Omerzi vlada in druge državne institucije - SOVA in Arhiv RS - niso nezakonito onemogočile dostopa do javnega udbovskega arhivskega gradiva.

Nekateri organizatorji predreferendumske kampanje bodo sodelovali le v kampanji za enega izmed zakonov

Tako bo denimo Zveza svobodnih sindikatov volivce nagovarjala le v kampanji pred referendumom o pokojninski reformi.

Za posamezno kampanjo bodo organizatorji lahko porabili po največ 0,25 evra na volilnega upravičenca oz. največ 425.000 evrov. A se bodo, sodeč po napovedih, v to kampanjo podali z bolj skromnimi oziroma minimalnimi sredstvi.

Slovenija, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...