MarijaFest 2011
MarijaFest pri frančiškovih bratih minoritih na Ptujski Gori
Slovenija | 08.05.2011, 08:33
14. maja 2011 bo 7. glasbeni festival MARIJAFEST, na katerem bo nastopilo osem glasbenikov iz Slovenije in Hrvaške. Kot gosta bosta nastopila ansambel Dominik in s pričevanjem zaporniški duhovnik Robert Friškovec. Začetek Mariafesta bo ob 17.00, od 18.00 naprej bo neposredni prenos v programu Radia Ognjišče.
Ko so se minoriti na Ptujski gori pred sedmimi leti odločili za glasbeni festival z Marijinimi pesmimi, jih je vodila misel:
- vzpodbuditi Marijino češčenje s pesmijo in tako prispevati k novi evangelizaciji.
- poživiti romanja mladih k Mariji zavetnici s plaščem na Ptujsko Goro,
- prispevati Cerkvi na Slovenskem nove pesmi, posvečene Mariji.
Marijafest ima mednarodni značaj. Že na prvem festivalu so gostili Novo Svitanje ( Sv. Duh - Zagreb) in Manjše sestre Marije Brezmadežne. Sodelovanje glasbenikov iz tujine je v duhu prizadevanja minoritov, da Ptujska Gora je in ostane po svoji duhovni in umetniški plati slovenska in evropska božja pot. Ko so namreč gradili svetišče na Ptujski gori (leta 1410), so ga gradili najboljši evropski mojstri.
Minoriti in Marijino češčenje
Marijino češčenje je bilo v minoritski duhovni tradiciji vedno zelo živo in postavljeno na vidno mesto. Sv. Frančišek, ki je pri Mariji Angelski začel in končal svoje zemeljske poti, jo je imenoval Nevesta sv. Duha. Skozi vso zgodovino minoritske karizme je bilo zelo v ospredju Marijino češčenje, ki je z razglasitvijo dogme o brezmadežnem spočetju doseglo svoj višek, v svetem Maksimiljanu Kolbeju pa zelo vidno, dejavno in pričevalno razsežnost v "našem" modernem času.
Ko se je sv. Maksimiljan leta 1937 vračal na Poljsko, so slovenski minoriti, ki so jih takrat imenovali Ptujski minoriti, z odlokom škofa Tomažiča prišli na Ptujsko Goro in tukaj ustanovili samostan. Tako so dobili možnost in priložnost za večjo marijansko naravnanost in polnejše marijansko duhovno življenje v duhu karizme in tradicije.
Minoriti in sodobna duhovna glasba
Slovenski minoriti so začeli prepevati sodobno glasba v 70. letih 20. stoletja, ko je ansambel minoritskih bogoslovcev Minores s pesmijo širom Slovenije, pa tudi v zamejstvu in zdomstvu (Avstralija), oznanjal veselo oznanilo. Izdali so dve plošči, kar je bil za tiste čase velik podvig, in zapeli tudi v čast Mariji. To glasbeno tradicijo duhovne ritmične pesmi je pozneje nadaljeval + p. Franček Čuček, v misijonih pa p. Miha Drevenšek, ki je na tem področju z mladimi še vedno dejaven. Danes to tradicijo uspešno nadaljuje kantavtor, p. Janez Ferlež.