Predsednik papeškega sveta za pastoralo migrantov o razmerah na Slonokoščeni obali
Cerkev po svetu | 10.04.2011, 09:05 Marta Jerebič
»Potreben bi bil program sodelovanja za celotno Slonokoščeno obalo, da bi se tako ponovno omogočilo skupno življenje tistih, ki so doživeli nedavne dramatične dogodke, in oseb različnih političnih stališč,« je zatrdil predsednik Papeškega sveta za pastoralo preseljencev, nadškof Antonio Maria Veglio.
V pogovoru za Radio Vatikan je spregovoril o razmerah, migraciji in beguncih v Slonokoščeni obali, ki se v tem obdobju sooča z nasiljem in velikim številom beguncev, ki se odpravljajo v sosednje afriške države.
Nasilje, ki se je začelo po predsedniških volitvah, je povzročilo beg več kot 500 tisočih ljudi iz notranjosti države proti Liberiji, ki je do sedaj že sprejela okoli 125 tisoč pribežnikov. Nadškof je zatrdil, da je tamkajšnje lokalno prebivalstvo izkazalo veliko solidarnost in pribežnike nastanilo v lastnih bivališčih. Tudi Cerkev je aktivna. Karitas pomaga tako beguncem kot domačinom. Posredovala je tudi mednarodna skupnost in postavila begunska taborišča. Nadškof Veglio je dodal, da je lokalna Cerkev pripravljena še bolj pomagati, a primanjkuje jim denarja in pastoralnih delavcev, duhovnikov in katehistov.
»Premisliti je treba, kako se lahko pomaga na tisoče osebam, ki prihajajo nepričakovano, saj je lokalna Cerkev za takšne dogodke nepripravljena,« je dejal nadškof Veglio. Dodal je, da se Cerkev na Slonokoščeni obali pripravlja na prihod kardinala Petra Turksona, predsednika Papeškega sveta za pravičnost in mir, ki ga je pošilja papež Benedikt XVI. Predsednik papeškega sveta je tudi izpostavil, da so razmere v Slonokoščeni obali bile deležne skope pozornosti v medijih, saj je pozornost svetovne javnosti bila usmerjena predvsem na dogodke v Severni Afriki in na Japonskem.