Nataša LičenNataša Ličen
Aleš KarbaAleš Karba
Alen SalihovićAlen Salihović

Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 4. 4. - 8. 4. 2011

Cerkev po svetu | 09.04.2011, 16:24 Marta Jerebič

Nadškof Castello imenovan za člana Kongregacije za škofe. Znamke ob obisku Benedikta XVI. na Hrvaškem. Nabirka velikega četrtka za Japonsko. Don Boskove relikvije na Tajvanu. To je le nekaj utrinkov iz življenja vesoljne Cerkve v tem tednu.

Nadškof Castello imenovan za člana Kongregacije za škofe

Papež Benedikt XVI. je nekdanjega nuncija v Sloveniji nadškofa Santosa Abrila y Castellója imenoval za člana Kongregacije za škofe. Za Radio Vatikan je ob tem povedal, da gre v omenjeni kongregaciji za skupino 25 kardinalov in 45 nadškofov, ki ima nalogo preučiti vsa imenovanja, ki so bila predlagana Svetemu sedežu preko nunciatur. Med člani je tudi kardinal Franc Rode. V svetu je trenutno 200 kardinalov, skoraj 5 tisoč škofov, 13 patriarhalnih sedežev, metropolitskih sedežev je 540, škofijskih pa skoraj 2200.

Znamke ob obisku Benedikta XVI. na Hrvaškem

Hrvaška pošta je 4. aprila izdala priložnostno znamko z motivom papeža Benedikta XVI., ki bo 4. in 5. junija letos obiskal Hrvaško. Papeževa podoba je fotografija Reutersovega fotografa Kaia Pfaffenbacha, ki jo je posnel na dan papeževe izvolitve, 19. aprila 2005, na Trgu sv. Petra. Znamko pa je oblikovala Ariana Noršić. Hrvaška je s priložnostno poštno znamko obeležila vse dosedanje papeške obiske: Janez Pavel II. je državo obiskal trikrat, leta 1994, 1998 in 2003.

Nabirka velikega četrtka za Japonsko

Sveti sedež je sporočil, da bo nabirka pri maši na veliki četrtek, ki jo bo v vatikanski baziliki daroval Benedikt XVI., namenjena za žrtve potresa in cunamija na Japonskem. Papeški svet Cor unum k taki pobudi vabi tudi druge Cerkve po svetu. Japonska Karitas je medtem sporočila, da v škofiji Sendai s polno paro deluje center solidarnosti. Na terenu dela 80 prostovoljcev, ki v sodelovanju s civilnimi oblastmi pomagajo predvsem starejšim, ki jim je cunami opustošil domove. Predvidevajo, da bodo v mesecu dni domove očistili blata, da bodo spet primerne za bivanje. Potem bodo na novo ocenili škodo, zlasti za tiste, ki so ostali brez doma.

Primas grkokatoliške Cerkve v Ukrajini, Svjatoslav Ševčuk o prednostnih nalogah

Grkokatoliški škofje v Ukrajini so 23. marca za svojega vodjo izvolili nadškofa Svjatoslava Ševčuka, ki je s tem prevzel skrb za 6 milijonov vernikov te vzhodne Cerkve. Za naslednika Lubomira Husarja, ki je odstopil iz zdravstvenih razlogov, ga je potrdil tudi papež. Novi primas je star komaj 40 let in je četrti najmlajši škof na svetu. V pogovoru za televizijsko agencijo Romereports dejal, da želijo biti zelo dejavna Cerkev, tradicionalna in sodobna v današnjem svetu. Zavzel se je tudi za izboljšanje odnosov z drugimi pravoslavnimi veroizpovedmi. Grkokatoliška Cerkve v Ukrajini je največja vzhodna Cerkev. Je v občestvu z Rimom, ima pa lastna vzhodna izročila in jo vodi sinod škofov pod vodstvom primasa. Bogoslužje vsebuje prvine pravoslavnega izročila. Njeni člani so predvsem Ukrajinci, razširila pa se je tudi v Severno in Južno Ameriko ter Avstralijo.

Egipt na razpotju demokracije

Koptski patriarh v Aleksandriji, kardinal Antonios Naguib, je v pogovoru za vatikanski dnevnik L'osservatore Romano opozoril, da se po ustavnem referendumu 19. marca v Egiptu brišejo meje med politično in versko sfero, s čimer se odpirajo poti islamskemu fundamentalizmu. Kot je pojasnil, je bil referendum predstavljen v verski luči in so ga pravzaprav presojali kot izbiro za ali proti islamu. Zato ljudje, ki upajo v demokratično državo, v prihodnost gledajo precej zadržano.

Ljudska pobožnost v Latinski Ameriki

V Vatikanu je minuli teden potekal letni plenarni zbor Papeške komisije za Latinsko Ameriko. Udeleženci so razpravljali o ljudskih pobožnostih, ki jih je papež Benedikt XVI. v nagovoru članom komisije opredelil kot »velik zaklad Cerkve«. Nadškof brazilskega mesta São Paulo, kardinal Odilo Scherer je ob tem za Radio Vatikan povedal, da obstajajo številne verske manifestacije, ki v Cerkvi niso uradne, vendar so zelo močne in prisotne v skupnostih ter življenju ljudi. Med njimi so na primer svetišča, romanja, procesije, prazniki svetnikov in zavetnikov ter pobožnosti do njih. Vse to je ljudem zelo pri srcu in se s tem lahko tudi identificirajo. Ljudske pobožnosti v Latinski Ameriki so veliko bogastvo. Pomagajo jim ohranjati vero in jo posredovati novim rodovom, je še dejal kardinal Scherer.

Don Boskove relikvije na Tajvanu

Katoliška Cerkev na Tajvanu je v četrtek sprejela relikvije svetega Janeza Boska. Postanek na Tajvanu je del romanja teh relikvij po svetu ob 200. obletnici njegovega rojstva. Za to priložnost so katoličani pripravili molitvena bdenja in maše v spomin na karizmo tega svetnika in njegovega dela med mladimi. Nadškofijski tednik pa je objavil posebna članka o njem in delu salezijancev v Aziji. Preden je don Bosko umrl, je svojim sobratom napovedal, da bodo v prihodnosti imeli misijon v tej azijski deželi; prva skupina salezijancev je prišla v Peking leta 1905 ter odprla misijona v Šanghaju in Hongkongu. Danes so misijonarji prisotni na Tajvanu, Macau in v Hongkongu, kjer so bile relikvije izpostavljene 26. in 27. marca. Potovanje don Boskovih relikvij po 130 deželah se je začelo 31. januarja 2009 ob 150. obletnici ustanovitve družbe salezijancev in se bo končalo leta 2015 ob 200. obletnici svetnikovega rojstva.

Šport v Vatikanu

Vatikanska založba je v ponedeljek predstavila knjigo z naslovom »Šport v Vatikanu«. To je delo, ki dokazuje, da verski svet športa ne obravnava le kot rezultat, ampak kot življenjsko pot. Vsebina knjige pomaga razumeti, zakaj se Cerkev zanima za to področje, mu daje smisel in vrednost. V predgovoru knjige je papežev osebni tajnik msgr. Georg Gänswein zapisal, da gre za prvi primer »literarnega besedila, ki je posvečen izrecno športni resničnosti v najmanjši državi na svetu. S prepletanjem glavnega besedila, osebnih pričevanj, slik in fotografij bralcu omogoči vstop v obsežno in neznano stvarnost vsakdanjega življenja v Vatikanu.«

 

 

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...