Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

VIDEO: Koptski patriarh o dialogu z egiptovskimi muslimani

Cerkev po svetu | 07.04.2011, 13:04 Marta Jerebič

V Bruslju se nadaljuje plenarno zasedanje Komisije škofovskih konferenc Evropske unije, ki se ga iz Slovenije udeležuje mariborski nadškof metropolit Marjan Turnšek. Glavna tema srečanja je stanje krščanskih Cerkva v državah severne Afrike in na Bližnjem vzhodu.

Na to temo je sinoči med drugim spregovoril koptski patriarh iz Egipta, kardinal Antonius Naguib. Opozoril je na nevarnost, da bi prenovo v državi v svoje roke vzeli Muslimanski bratje. Mladi, ki so sprožili proteste, namreč nimajo priznanih voditeljev, s katerimi bi v tako kratkem času lahko uspešno nastopili na bližajočih se volitvah. Kardinal je še dejal, da demokratično prihodnost države ogroža 2. člen ustave, ki islamske zakone postavlja za glavni vir prava.

Čeprav je minilo že nekaj mesecev od uličnih nemirov v Egiptu, v katerih je umrlo 800 ljudi, 5 tisoč ljudi pa je bilo ranjenih, državo še vedno čakajo velike spremembe. Revolucijo neposredno doživlja koptski patriarh v Aleksandriji kardinal Antonios Naguib. V pogovoru za televizijsko agencijo Romereports je povedal: „Gibanje so sprožili ljudje, zlasti mladi, med katerimi so bili tudi kristjani. Upali so, da bodo dosegli cilj mirne revolucije, torej izgradnjo civilne in demokratične družbe, osnovane na temeljih prava in vlade.“

Kot je dejal, pa do sprememb ni prišlo demokratično, ampak na verski osnovi.

„Prva dva tedna tega gibanja je bila edinost med kristjani in muslimani stoodstotna. Pričakovati je bilo, da bo konec sporov na osnovi religije, vendar do spremembe drže ne more priti tako hitro in zlahka kot do spremembe vladnega sistema.“

Do povečanja verske napetosti je prišlo že nekaj tednov pred uličnimi nemiri, 31. decembra, ko je bila napadena koptska cerkev v Aleksandriji.

Papež je zato pozval vlade na Bližnjem vzhodu, naj zaščitijo verske manjšine. Lokalni mediji so to povečini napačno tolmačili, na podlagi teh razlag pa je Egipt umakni svojo veleposlanico pri Svetem sedežu.

„Po televiziji Al-Jazeera so rekli, da je sveti oče prosil tuje vlade, naj zaščitijo verske manjšine v naši deželi. To ni res. Na osnovi teh izjav so tudi drugi mediji napadali stališče svetega očeta, ne da bi prebrali, kaj je napisal, niti da bi vsaj navedli besedilo. Zato je univerza al-Azar zamrznila odnose s Svetim sedežem.“

Univerza Al-Azhar je eden glavnih muslimanskih partnerjev v dialogu s katoliško Cerkvijo. Kardinal Antonios Naguib obžaluje, da dialoga ne nadaljujejo kljub dejstvu, da je druga stran nato dobila pojasnila: „Ne razumem, zakaj se ne vzpostavi dialoga. Predsedniku Al-Azharja sem poslal dve delegaciji. Prvo so sestavljali moja pomožna škofa in voditelj katoliškega tiskovnega urada. Pokazali so mu papeževo besedilo in ga razložili. Direktor je rekel samo: 'No, bomo videli.' Istega dne se je grko-melkitski patriarh sestal z ministrom za verske ustanove, ki je drugi mož na Al-Azharju. Pokazal mu je papeževo besedilo ter ga razložil, vendar se ni nič spremenilo. To je lahko politična odločitev, toda politika in režim sta se spremenila.“

Takšno stališče otežuje dobre odnose in medverski dialog med glavnima verskima skupnostma v Egiptu.

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...