Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Predsednik vlade Borut Pahor (foto: ARO)
Predsednik vlade Borut Pahor

Vlada v modricah malega dela

Slovenija | 12.04.2011, 11:56

Kaj bo z vlado? Kako naj koalicija nadaljuje svoje delo? Bi moral minister za delo Ivan Svetlik odstopiti? Ali pa bi morala odstopiti kar celotna vlada? To so vprašanja, ki v teh dneh, po odločni zavrnitvi zakona o malem delu na referendumu, pestijo slovensko javnost.

Poslanci največje opozicijske stranke SDS menijo, da vlada, ki ne uživa zaupanja niti lastnih volivcev, ne more uveljaviti sprememb, ki jih Slovenija potrebuje. V DeSUS-u pozivajo ministra Svetlika k odstopu, premiera Boruta Pahorja, naj gre v državni zbor po konstruktivno nezaupnico, zavzemajo pa se tudi za ponovno odprtje pogovorov s socialnimi partnerji o pokojninski reformi. V LDS in Zares pa menijo, da minister Svetlik delo opravlja korektno. O stanju v vladi in koaliciji po referendumu o zakonu o malem delu smo se pogovarjali s komentatorjem Ivanom Pucom.

Puc meni, da bo sedanja vlada zdržala do konca mandata. Prav tako ne verjame, da bi prišlo do rekonstrukcije vlade ali predčasnih volitev, k čemur poziva Erjavec. "Ne verjamem v kakšne spremembe. Menim, da tudi opozicija ne pričakuje predčasnih volitev, saj mislim, da bi tudi oni radi videli, da pride do normalnih volitev." Dodaja, da bi bil korak v takšne spremembe prevelik zalogaj za premiera Boruta Pahorja, saj ta ne obvlada niti tekočih poslov. "Jaz mislim, da ni predsednik vlade sposoben speljati neko rekonstrukcijo z nekimi menjavami, ki bi bile približno podobne temu, kar je naredil Janša pred volitvami. To se pravi, ko je v vseh strankah zamenjal po enega ministra in na ta način izpeljal tik pred predsedovanjem Evropski uniji še neko poživitev vlade."

Vlada je, če se izrazimo v boksarskem žargonu, z 80-odstotno zavrnitvijo zakona o malem delu dobila kroše, ki je močno zamajal njeno stabilnost. Naš sogovornik meni, da je uspeh vlade pri nadaljnjih reformah zato nemogoč projekt. "Računajo na pritisk Evropske unije, na tako imenovani francosko-nemški vlak s katerim bi nekako ljudi prepričali, da vendarle lahko dobijo še kakšen referendum." To pa je po njegovem mnenju bolj kot ne zgolj opravičilo, da se bo vlada pred evropskimi inštitucijami izgovarjala, češ da so bili blokirani.

Premier Pahor medtem, kljub jasnemu znaku volivcev, da vladi odrekajo podporo, vztraja, da ne namerava odstopiti. Prav tako ne vidi razloga, da bi zaradi neuspeha na referendumu odstavil ministra za delo Svetlika.

Slovenija, Politika
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...