Tomšič: Določeni krogi v vladi so bili aktivni pri obtoževanju posla s Patrio
Slovenija | 05.04.2011, 11:11
Odločitev ljubljanskega okrajnega sodišča, da nekdanji obrambni minister Karl Erjavec in nekdanji načelnik Generalštaba Slovenske vojske Albin Gutman nista kriva nevestnega dela v službi pri nakupu oklepnikov Patria za Slovensko vojsko je bila pričakovana je za naš radio dejal politični analitik dr. Matevž Tomšič. Prepričan je, da bo zgodba na političnem parketu prisotna še kar nekaj časa.
Da je bila obtožba, ki je bremenila Erjavca in Gutmana precej na trhlih tleh, je bilo po mnenju profesorja na Fakulteti za uporabne družbene študije dr. Tomšiča jasno že od vsega začetka. „Že sam delikt nevestnega dela v službi je takšen, da ga je izjemno težko dokazati. V tem primeru ni bilo nič oprijemljivega, zato je kljub temu, da je bil proces tajen, kar je škandalozno sodišče zavrnilo obtožni predlog.“
To je slaba novica za tiste, ki želijo kriminalizirati zgodbo nakupa osemoklepnikov in želijo pogodbo razveljaviti, meni profesor Tomšič. „Vidimo, da so celo znotraj vladajoče koalicije zelo močni pritiski usmerjeni v to, da bi se to pogodbo razveljavijo. To pa lahko storijo le v primeru, da dokažejo resnejše nepravilnosti. Za njih to ni dobra osnova,“ meni dr. Tomšič in opozarja, da bo slaba luč v primeru Patrie padla tudi na vlado. „Vemo, da so določeni krogi v vladi bili aktivni pri inkriminiranju posla s Patrio. In sedaj se jim to vrača kot bumerang.“
Zgodba s Patrio bo ostala še kar nekaj časa na dnevnem redu, vsaj tako dolgo, dokler ne bo zaslišan zadnji domnevno obtoženi, je prepričan dr. Tomšič, ki dodaja, da je učinek razpleta na posamezne politične stranke precej dvorezen: „Na prvi pogled zgleda, da so tisti, ki so obtoženi, na čelu z vodjo največje opozicijske politične stranke Janezom Janšo, v slabšem položaju, ker se jih sumi resnih kaznivih dejanj. V primeru, če se izkaže, tako kot v procesu proti Erjavcu in Gutmanu, da se ga oprosti, bo to jasno izpadlo kot politični proces z namenom diskreditacije največje opozicijske stranke in z namenom izločitve Janše iz političnega življenja.“
Matevž Tomšič še meni, da bo predsednik DeSUS-a Erjavec iz vse zgodbe potegnil nekaj pozivnega, kar se bo kratkoročno poznalo tudi na javnomnenjski podpori.