Utrinki iz vživljenja vesoljne Cerkve, od 14. -18. marca 2011
Cerkev po svetu | 19.03.2011, 07:00 Marta Jerebič
Papeževo pismo ob 150. obletnici združitve Italije. Na beatifikaciji Janeza Pavla II. tudi francoski predsednik Nicolas Sarkozy. Vse več anglikancev prestopa v katoliško Cerkev. In še nekaj drugih utrinkov iz življenja vesoljne Cerkve.
150. obletnica združitve Italije
Italija je v četrtek praznovala 150. obletnico združitve kraljestev in republik v skupno državo. Papež Benedikt XVI. je v sporočilu italijanskemu predsedniku in narodu poudaril vlogo krščanstva in Cerkve v zgodovini italijanske države. Po njegovih besedah je krščanstvo igralo temeljno vlogo pri izoblikovanju narodove identitete.
Benedikt XVI. bo 1. maja sprejel francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja
Pepež Benedikt XVI. bo 1. maja v zasebno avdienco sprejel francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja. Kot poroča eden izmed francoskih časnikov, se bo Sarkozy udeležil tudi slovesnosti beatifikacije papeža Janeza Pavla II. Za avdienco je prosila francoska vlada. Sarkozy želi s tem izkazati nadaljnje približevanje njegove vlade katoliški Cerkvi. S tem pa prelamlja tudi laicistično izročilo elizejske palače. Doslej se namreč še noben francoski predsednik države v času svojega mandata ni udeležil neke beatifikacije ali kanonizacije. Tudi nekdanji predsednik Jacques Chirac je pred leti odklonil udeležbo pri papeževi maši v Reimsu ob 1.500. obletnici Klodvikovega krsta. Ob tem se je izrekel tudi proti omembi krščansko-judovske dediščine v pogodbi Evropske unije.
Na svetovnem dnevu mladih pričakujejo 1,5 milijona mladih
Medtem so organizatorji letošnjega svetovnega dneva mladih sporočili, da v Madridu pričakujejo približno milijon in pol ljudi. Na dogodek se je že prijavilo skoraj 300 tisoč mladih, predvsem iz Italije, Francije in Amerike. Več kot tisoč mladih bo prišlo tudi iz Južne Afrike. Nadalje je prijavljenih okrog 20 tisoč prostovoljcev. Španska vlada je svetovni dan mladih na Iberskem polotoku priznala za dogodek posebnega javnega interesa, je ob tem dejal predsednik španske škofovske konference, madridski nadškof kardinal Antonio Rouco Varela. Organizatorji so še napovedali, da se bo papež Benedikt XVI. ob tem velikem dogodku med drugim srečal tudi s približno tisoč 500 mladimi univerzitetnimi predavatelji, večinoma iz Španije.
Egiptovska vojska obnavlja koptsko krščansko cerkev
Egiptovska vojska je začela obnavljati koptsko krščansko cerkev v Soulu, ki so jo 5. marca zažgali muslimanski skrajneži. Kot poroča agencija Asianews, bo gradnjo financirala vlada. Koptska skupnost je potezo sprejela z odobravanjem, hkrati pa napovedala, da bo nadaljevala s protestnimi shodi pred sedežem egiptovske televizije, s katerimi zahtevajo enake pravice za kristjane, ki jim jih sedanja ustava odreka. Kristjani se ob tem najbolj bojijo, da bi na parlamentarnih volitvah zmagala opozicijska skupina 'Muslimanski bratje', ki je odločena ideje skrajnega islama predlagati na naslednjih parlamentarnih volitvah in tudi zmagati.
Cerkev v Mehiki poziva ZDA, naj preprečuje trgovino z orožjemNadškofija Meksiko je Združene države Amerike pozvala, naj se bolj zavzame za preprečevanje trgovine z orožjem, saj je ta trgovina neposredno povezana s krvavim nasiljem po vsej Mehiki - orožje iz ZDA je namreč v zadnjih štirih letih povzročilo smrt več kot 30 tisoč Mehičanov. Več tisoč jih je bilo nedvomno zločincev, veliko pa jih je bilo navadnih državljanov, med njimi nedolžnih otrok. Uvodnik je nadškofija na svoji spletni strani objavila konec prejšnjega tedna, ki ga je zaznamovala napetost med Mehiko in ZDA po odkritju, da je ameriški Urad za strelno orožje in razstreliva pri ameriškem sodnem ministrstvu dovolil prevoz okrog 2 tisoč kosov orožja v Mehiko.
Novi maronitski patriarh Antiohije je msgr. Béchara RahiMaronitski škofje so za novega patriarha izvolili 71-letnega msgr. Béchara Rahija. Na tem položaju bo nasledil kardinala Nasrallaha Pierra Sfeira, ki je konec februarja odstopil pri starosti 90 let. Novi patriarh je po duhovniškem posvečenju 8 let vodil arabski program Radia Vatikan. Leta 1986 pa je bil posvečen v škofa. Pripadnikov maronitske Cerkve je okoli 3 milijone. Najštevilneje so zastopani v Libanonu, kjer imajo pomembno vlogo v gospodarskem in političnem svetu države. Mesto predsednika države namreč pripada maronitskim kristjanom. Veliko vernikov živi tudi v diaspori. Prisotni so na Cipru, v Jordaniji, Izraelu, Palestini, Egiptu in Siriji. Pa tudi na ameriški celini, in sicer v Argentini, Braziliji, Mehiki, ZDA in Kanadi.
Vse več anglikancev prestopa v katoliško Cerkev
Vse več anglikancev prestopa v katoliško Cerkev. Po stolnicah v Angliji in Welsu so minulo nedeljo potekale slovesnosti, pri katerih je v katoliško Cerkev prestopilo približno 900 anglikancev, ki so sedaj del t. i. personalne škofije v Welsinghamu, ki jo je v Veliki Britaniji v ta namen ustanovil Vatikan. Med anglikanci, ki so v začetku postnega časa zaprosili, da bi postali katoličani, je tudi 61 pastorjev.