Benedikt XVI.: Greh je globinski vzrok vsakega zla
Papež in Sveti sedež | 13.03.2011, 13:12 Marta Jerebič
Papež Benedikt XVI. je pri današnjem opoldanskem nagovoru izrazil duhovno bližino prebivalcem Japonske in vsem, ki trpijo zaradi posledic potresa in cunamija, ter spodbudil k pomoči. Ko je komentiral evangelij današnje prve postne nedelje - pripovedi o Jezusovih skušnjavah v puščavi – pa je poudaril, da je greh globinski vzrok vsakega zla.
Če se vprašamo, zakaj post in zakaj križ, je odgovor naslednji: "Ker obstaja zlo oziroma greh, ki je po Svetem pismu globinski vzrok vsakega zla." Ta trditev po papeževih besedah predpostavlja religiozno vizijo sveta in človeka, kajti če Boga odstranimo iz obzorja sveta, o grehu pravzaprav ni možno govoriti. Ko se namreč sonce skrije, izginejo tudi sence. Zato zaton Boga pomeni nujno tudi zaton greha. Čut za greh pridobimo samo tako, da odkrijemo čut za Boga, je dejal papež.
»Božja drža pred moralnim zlom je odpor grehu in reševanje grešnika«, je nadaljeval papež in pojasnil, da »Bog zla ne prenaša, ker je Ljubezen, Pravičnost in zvestoba, zato si ne želi smrti grešnika, ampak njegovo spreobrnjenje in življenje. Bog je odločen, da svoje sinove osvobodi suženjstva in jih privede k svobodi. Najhujše in najgloblje suženjstvo pa je ravno suženjstvo greha. Zato je Bog poslal svojega Sina na svet, da bi ljudi osvobodil Satanove nadvlade, ki je 'vir in vzrok vsakega greha'.« Zoper ta načrt odrešenja se je Hudič uprl z vsemi svojimi močmi, kot je še posebej razvidno iz pripovedi o Jezusovih skušnjavah v puščavi, ki ga vsako leto beremo na prvo postno nedeljo. Vstopiti v postni čas zato po papeževih besedah pomeni postaviti se na Kristusovo stran zoper greh ter se vključiti v duhovni boj zoper zlega duha.
Papež je na koncu še spomnil, da nocoj s člani rimske kurije začenja postne duhovne vaje. Vodil jih bo François-Marie Léthel, Francoz iz reda bosonogih karmeličanov, ki bo meditacije osredotočil na Janeza Pavla II. in teologijo svetnikov.
Papež Benedikt XVI. je po molitvi Angelovega čaščenja spregovoril tudi o potresu in cunamiju na Japonskem.
»Slike o tragičnem potresu in cunamiju na Japonskem so na nas naredile globok vtis. Želim obnoviti svojo duhovno bližino prebivalcem te dežele, ki se z dostojanstvom in pogumom spoprijemajo s posledicami te naravne nesreče. Molim za žrtve in njihove svojce ter za vse, ki trpijo zaradi teh grozljivih dogodkov. Spodbujam pa tudi vse, ki se s pohvale vredno pripravljenostjo prizadevajo za pomoč. Ostanimo združeni v molitvi. Gospod je blizu!«