Trento – mesto dialoga
Cerkev po svetu | 12.03.2011, 07:00 Marta Jerebič
V Trentu v Italiji poteka mednarodni ekumenski teden, na katerem sodeluje 400 udeležencev iz 36 držav sveta in 20 različnih cerkva. Osrednji dogodek je današnji simpozij z naslovom: Chiara Lubich – karizma in življenje za edinost med kristjani. Gre za enega od številnih dogodkov, ki bodo zaznamovali 3. obletnico smrti ustanoviteljice Gibanja Fokolarov.
Program vsebuje pričevanja, razmišljanja in pesmi z vseh strani sveta. Po besedah tiskovne predstavnice Victorie Gomez je bila namreč edinost med kristjani za Chiaro Lubich prvi potreben korak do vesoljnega bratstva z vsemi ljudmi sveta: „Želeli bi, da bi v tem dnevu prišlo do izraza to, da edinost med kristjani ni le ena od možnosti, ampak nujnost, da bi lahko prišlo do edinosti sveta.“
Trento, rojstno mesto Chiare Lubich, je bil vedno kot neke vrste vez med latinskim in germanskim svetom. Ta njegova zgodovina je še danes močno vtisnjena v mesto samo, je poudarila Gomezova.
Vidi se v njegovi arhitekturi, v samih ljudeh in kulturi mesta. Pomembno ga je zaznamoval predvsem Tridentinski koncil iz leta 1545 in od takrat se je zvrstilo kar nekaj dogodkov, ki izražajo pomen tega mesta. Vsi ti dogodki, pa tudi njegov geografski položaj – imenujejo ga koridor med Severno in Južno Evropo – izražajo njegov poklic, ki je v tem, da je mesto most, mesto dialoga. To je nekaj, kar meščani močno čutijo.
„Dovolj je prisluhniti županu, ko sprejema številne skupine ljudi z vsega sveta, ki prihajajo na ogled mesta Chiare Lubich. Vsakokrat poudari, da je to mesto, ki ima v svoji DNK biti prostor dialoga“, pravi Gomezova.
S pravoslavnimi in luteranci
To dokazujejo pa tudi nekatera dejstva. Nedavno je neka skupina predstavnikov mestnih civilnih in cerkvenih oblasti obiskala carigrajskega ekumenskega patriarha Bartolomeja I. Ob tem je patriarh spomnil na poklic mesta Trento, ki je že v prvih stoletjih povezoval Cerkev.
Trento pa se povezuje tudi z germanskim svetom. Na poseben način obstaja vez z ekumenskim mestom Ottmaring blizu Augsburga na jugu Nemčije. Mnogi luteranci so obiskali Trento, skupine katoličanov pa so se odpravile v Nemčijo. Lepi odnosi so tudi z rusko pravoslavno Cerkvijo.
„Želeli bi, da bi ta dogodek, kot se je izrazil tudi župan, pomagal prebivalcem mesta Trento znova odkriti zgodovino, katere del so, pa tudi prihodnost, ki naj bi jo zgradili. O tem je spregovoril že papež Janez Pavel VI. Leta 1964, ko je mestu Trento dal ekumensko poslanstvo. Upamo, da bo ta dan korak naprej in na tej poti do edinosti“, je še dejala Victoria Gomez.
Naj povemo še to, da se bomo 3. obletnice smrti Chiare Lubich v Sloveniji spomnili s sveto mašo na vseslovenskem srečanju z naslovom Žarki upanja, ki bo 2. aprila na Vrhniki. Začelo se bo ob 15. uri. Na programu bodo pričevanja mladih in družin, sklenili pa ga bodo s sveto mašo.