Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 28. 2. - 4. 3. 2011

Cerkev po svetu | 05.03.2011, 07:00 Marta Jerebič

Vatikan je predstavil ključne točke oziroma smernice za sinodo škofov o novi evangelizaciji. Nov vatikanski zakon o državljanstvu. Po potresu do inšpekcijskega pregleda zaprte vse katoliške ustanove v Christchurchu. Nasilje proti kristjanov v Indiji načrtovano in podprto s strani vlade. In še več drugih utrinkov iz življenja vesoljne Cerkve.

Smernice za sinodo škofov o novi evangelizaciji

Vatikan je v petek predstavil ključne točke oziroma smernice za sinodo škofov o novi evangelizaciji, ki bo v večnem mestu potekala od 7. do 28. oktobra prihodnje leto. Dokument bodo sedaj med drugim dobile vse škofovske konference, ki naj bi do 1. novembra letos odgovorile na vprašalnike, na podlagi katerih bodo sestavili delovni dokument za sinodo. Za pripravo sinode je v glavnem zadolžen Papeški svet za novo evangelizacijo, ki ga je Benedikt XVI. ustanovil lani. Njegova naloga je z novimi metodami znova oživiti vero v deželah, v katerih je krščanstvo že razširjeno, vendar pa posredovanje vere pogosto šepa. Generalni tajnik sinode, nadškof Nikola Eterovič, je dejal, da so eden velikih izzivov Cerkve na področju nove evangelizacije prav množični mediji. Cerkev bi se jih morala po njegovem mnenju bolj posluževati pri oznanjevanju.

Nemška škofija Mainz na Youtubu

Ponekod se Cerkev že zaveda pomena novih medijev tudi za novo evangelizacijo. Tako je na primer škofija Mainz odprla svoj kanal na Youtube-u. Že prej je bila prisotna na facebooku, odpirajo tudi stran na Flikru, kamor nalagajo fotografije, odpreti pa nameravajo še stran na twitterju. Na novi strani Youtube si lahko ljudje ogledajo dokumentarne filme o dogodkih in pobudah škofije ali o spominih na domače svetnike ter jih komentirajo.

Nov vatikanski zakon o državljanstvu

Vatikan ima nov zakon o državljanstvu, bivanju in dostopu v mesto Vatikan. Vatikansko državljanstvo imajo v prvi vrsti kardinali, ki živijo v Vatikanu ali Rimu. Prav tako lahko zanj zaprosi diplomatsko osebje in tisti, ki biva ali dela v Vatikanu. Država ima tako po najnovejših podatkih 444 prebivalcev, državljanov pa 572. Zakon ureja tudi dostop v mesto, za kar si morajo nerezidenti in nedržavljani pridobiti posebna dovoljenja. Lani so zabeležili prehod dveh milijonov in 100 tisoč vozil. Večji del ozemlja mesta Vatikan sicer še naprej ostaja dostopen brez posebnih dovoljen. S tem mislimo trg sv. Petra, baziliko in Vatikanske muzeje. Lani se je papeževih avdienc ali bogoslužij udeležilo 2 milijona 270 tisoč ljudi. Vstopnino v vatikanske muzeje pa je plačalo več kot 4,6 milijona obiskovalcev.

Benedikt XVI. sprejel izvršno direktorico svetovnega programa za hrano

Benedikt XVI. je v sredo v avdienco sprejel izvršno direktorico Svetovnega programa za hrano Josette Sheeran. Papeža je seznanila s položajem na meji med Libijo in Tunizijo, kjer na odhod iz Libije čaka več 10 tisoč ljudi, ki se soočajo s pomanjkanjem hrane. Napovedala je, da načrtujejo trimesečno akcijo, s katero bodo zbirali hrano za Egipt in Tunizijo ter druga krizna območja. Svetovni program za hrano redno sodeluje s številnimi katoliškimi organizacijami in nevladnimi organizacijami, med njimi z Mednarodno Karitas, jezuitsko službo za begunce in skupnostjo svetega Egidija. Papež je Sheeranovo prosil, naj jo še naprej seznanja z razmerami na kriznih območjih.

Do inšpekcijskega pregleda zaprte vse katoliške ustanove v Christchurchu

Potres na Novi Zelandiji je poškodoval tudi 7 srednjih in 29 katoliških šol ter 78 cerkva v škofiji Christchurch. Zato bodo te stavbe ostale zaprte, dokler njihovo varnost in stabilnost ne bodo pregledale pristojne službe. Agencija Fides ob tem poroča o močno poškodovani katoliški stolnici, ki jo je prizadel že potres septembra lani in so jo vse od takrat obnavljali. Tokrat sta se zrušila oba zvonika. Na pročelju, strehi in kupoli je vidnih več velikih razpok. Pristojni strokovnjaki so po prvem ogledu stolnice ocenili, da bi morali hudo poškodovano kupolo čim prej odstraniti, saj nosilne zidove stavbe potiska navzven, kar pomeni veliko nevarnost za okolico. O tem, ali bodo stolnico poskušali obnoviti, ali jo bodo morali porušiti, se bodo pristojni odločili potem, ko bodo dobili natančno strokovno poročilo. Mnogi upajo, da bo dele zgodovinske stolnice mogoče rešiti.

Nasilje proti kristjanov v Indiji načrtovano in podprto s strani vlade

Novo neodvisno poročilo o nasilju proti kristjanom v jugozahodni indijski državi Karnataka kaže na to, da je bilo nasilje vnaprej načrtovano in da so ga podprle najvišje vladne oblasti v državi. Sodnik, ki je vodil neodvisno zaslišanje, je obiskal približno 400 krajev ter zaslišal več kot 3 tisoč prič in žrtev. Izkazalo se je, da so skrajne hindujske skupine vodile napade na cerkve, šole in domove kristjanov ter fizično preteple na stotine ljudi. Poročilo pravi, da je nasilje prikrivala vlada v Karnataki.

Širjenje AIDS-a v Južnem Sudanu

V zadnjem valu nasilja v sudanski pokrajini Abyei je bilo ubitih približno 100 ljudi. Gre za območje, ki si ga lasti tako severni kot južni del države. Slednji naj bi se po referendumu za neodvisnost od severa osamosvojil julija. Jug se ob tem boji, da bi vlada na severu nerešen status Abyeija uporabila kot izgovor, da pošlje nadomestno vojsko, ki bi napadla jug. Voditelji severa in juga so se minuli teden sestali v Etiopiji na pogajanjih o številnih kritičnih vprašanjih v zvezi z odcepitvijo juga, med drugim glede nafte, delitve narodnega dolga in premoženja. Južni Sudan pa se v mesecih pred osamosvojitvijo srečuje še s številnimi drugimi izzivi. Misijonar Alex Ojiera je v pogovoru za Radio Vatikan opozoril na pomanjkanje infrastrukture in širjenje aidsa zaradi kulture poligamije in dedovanja vdov. „Če se okuži en moški, ta okuži 10 žensk. In če mož umre, bo teh 10 žena znova podedovalo drugih 5 mož, ki tudi že imajo po 10 žena. To je nevarnost za Cerkev in za družbo nasploh,“ je povedal omenjeni misijonar. Južnosudanska komisija za aids ocenjuje, da okužbo z virusom HIV tvega 4,7 milijona ljudi. Le 60 tisoč pa jih je bilo deležno svetovanja in testiranja.

Rožni venci za svetovni dan mladih

Rožne vence, ki jih bodo mladi dobili v nahrbtniku svetovnega dneva mladih v Madridu, so naredili v tovarni blizu ekvadorskega glavnega mesta Quito. Izdelovalo jih je 150 žena, gospodinj z majhnimi finančnimi sredstvi za preživetje, financiralo pa jih je mednarodno združenje iz ZDA, ki ga je ustanovil Božji služabnik duhovnik Patrick Peyton. Ta je najbolj poznan po tem, da je priporočal molitev rožnega venca zlasti v družinah. Prevoz velikanskega tovora – vsi rožni venci skupaj tehtajo kar 7 ton - ni lahek posel. To bo opravila fundacija Seur kot del svojega sodelovanja s svetovnim dnevom mladih. Po dogovoru bo ta organizacija na tem dogodku poskrbela za prevoze, logistiko in skladiščenje.

Predsednik Cor Unum v Burundiju odprl katoliško šolo

Predsednik papeškega sveta Cor Unum kardinal Robert Sarah je danes v Burundiju odprl šolo, poimenovano po Benediktu XVI., ki je tudi omogočil gradnjo. Kardinal se je med obiskom v tej državi srečal s političnimi in upravnimi oblastmi, katoliškimi škofi in voditelji drugih veroizpovedi, z voditelji Karitas in mednarodnih organizacij, ki z njo sodelujejo.

Volitve novega maronitskega patriarha

Potem ko je papež sprejel odstop antiohijskega maronitskega patriarha, skoraj 91-letnega Nasrallaha Pierra Sfeira, bodo volitve njegovega naslednika potekale 9. marca. Izvoljenega škofa mora nato potrditi še papež. Ena izmed pomembnih nalog novega patriarha bo povezati maronitsko Cerkev v luči sedanjih sprememb v muslimanskem svetu. Med najbolj žgočimi problemi sta razdeljenost kristjanov in njihovo izseljevanje.

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...