Avstralska jesen se je začela
Slovenci po svetu | 12.03.2011, 07:34 Matjaž Merljak
Slovenska skupnost v Melbournu je praznovala Prešernov dan, vesela je bila obiska duhovnikov iz Slovenije, sicer pa mesto čaka veliko dogodkov. Pogled nazaj pa pokaže tudi na dobroto, ki so jo rojaki izkazali prizadetim v naravnih katastrofah. Ob ciklonu Yasi so bili prizadeti tudi nekateri Slovenci. Pomoč so zbirali po vsej Avstraliji in zbrali več kot 15 tisoč avstralskih dolarjev.
Leto 2011 smo komaj zapisali, že nam prinaša same slabe novice: poplave, ogromen veter, čez morje do Nove Zelandije pa strašanski potres. Ljudje različnih krajev trpijo različno škodo, izguba življenj pa je najhuje kar se mora zgoditi.
Potres v Christchurchu 6,3 stopnje je terjal 155 smrtnih žrtev, predvidevajo, da bo končno število naraslo do 240 žrtev. To je bil do sedaj najbolj črni dan v zgodovini mesta Christchurch, je dejal novozelandski ministrski predsednik John Key. 2.500 ljudi je bilo lažje ranjenih, huje ranjenih pa 164. Gmotna škoda bo presegla do 12 biljonov eurov.
Za trenutek se vrnimo nazaj na naše poplave in žrtve ciklona Yasi v severnem Queenslandu v mestih Tully in Silkwoodu. Slovenska skupnost v Melbournu – posamezniki pri sv. mašah kakor slovenska društva širom Melbourna in Viktorije so v tej nabirki »Rojak rojaku« darovali $8.560, rojaki iz NSW $3.800, iz Južne Avstralije $2.300, rojaki iz Canberre $1000. Vsi darovi skupaj so dali vsoto $15.660 dolarjev.
Po posvetovanju smo zbrani denar razdelili, je dejal pater Ciril Božič, glede na prizadetost in škodo, ki so jo utrpeli naši rojaki. Najbolj sta bila v tem ciklonu prizadeta Marica in Leo Vogrinčič iz Silkwooda. Njima smo namenili $7.360; Milanu Štrasbergerju iz Silkwooda $2.700, Mariji in Ivanu Harej iz Tullyja $2.200, Emi Skočaj iz Tullyja $1.700 in Milanu Zalarju iz Silkwooda $1.700. Vsem darovalcem izreka Marica Vogrinčič v imenu prizadetih svojo veliko hvaležnost. Hvala!
Slovenska skupnost širom Avstralije se je poklonila slovenskemu državnemu prazniku- največjemu slovenskemu pesniku dr. Francetu Prešernu. Tudi pri slovenskem in verskem središču v Kewju so nastopali cerkveni pevski zbor pod vodstvom Metke McKean, recitatorji in mladina pri kulturnem programu, ki ga je pripravila ga. Draga Gelt OAM.
Posebno za te praznike se zbere še vedno veliko število rojakov, očitno se ob poslušanju poglobijo za nekaj minut v preteklost in obujajo spomine na mladost in brezskrbne čase. Velikega pomena v Avstraliji je še vedno Valentinovo, v vsakem domu so na mizah šopki rož, tako za mlade zaljubljence kot za godovnike. Vsako leto tudi večje reklame in neskončnih obljub-do –do -naslednjega dne, morda leta!!!
Poleg že omenjenih gostov so bili s skupino tudi novinar TV Slovenija Marjan Štrimpf in snemalec Robert Kranvogel iz Maribora, ki sta snemala dokumentarno oddajo o življenju in poslanstvu slovenskega misijona v Viktoriji. Istočasno pa je bi v gostih tudi Florjan Auser, direktor Slovenian Media House iz Sydneya, član Sveta Vlade RS za Slovence po svetu, ki zbira gradivo za praznovanje 20.obletnice samostojne Slovenije.
4. marca se je v slovenskem misijonu v Kew mudil veleposlanik Andrej Benedejčič, glavni direktor za globalne zadeve in politično multilateralo na slovenskem zunanjem ministrstvu, ki je bil na uradnem obisku v Avstraliji kot gost avstralskega zunanjega ministrstva.
S prvim marcem smo na koledarju zapisali avstralsko jesen, narava se nekam počasi spreminja v jesenske barve. Letošnjim obilnim padavinam, se travnikom in drevjem še nikamor ne mudi tudi temperatura se še krepko drži. Če bo šlo tako naprej bomo vsaj z nečem zadovoljni.
Trenutno se mudi v Združenih državah Amerike, avstralska ministrska predsednica Julija Gillard. Na US Kongresu je med drugim dejala, da bodo Avstralija na jugu z Južno Korejo in Japonsko na severu s pomočjo ZDA skupaj ustvarjali stabilnost globalne strategije.
Letos je Melbourne na višku dogodkov: od 14. - 20. marca je festival svetovnih modnih kreatorjev, Formula 1-avtomobilske dirke v Melbournu od 23. - 27. marca, v melbournškem muzeju bo na ogled od 8. aprila - 17. julija Faraonova zlata doba starega Egipta TUTAN KHAMUNa. Med drugim tudi Jazz festival in mnogo drugih zanimivosti.
Če se nahajate kje blizu Avstralije, vabljeni v Melbourne, letos je bilo mesto izbrano za drugo najbolj prijetno mesto na svetu, prvi je kanadski Vancouver.
Toliko za danes, želim Vam čim prejšnje pomladi, obsijane s toplimi sončnimi žarki, ki naj sežejo tudi do src tistih, ki so te topline najbolj potrebni.