Zimska oprema vozil ni več obvezna
Slovenija | 15.03.2011, 16:06
Končalo se je štirimesečno obdobje, v katerem morajo biti vsa vozila opremljena z zimsko opremo. Vozniki lahko na svoje jeklene konjičke spet namestijo letne pnevmatike, prav tako v prtljažniku ne bo več treba imeti snežnih verig.
A glede na to, da so jutra v drugi polovici marca še lahko hladna, smo za kratek nasvet zaprosili strokovnjaka. Poklicali smo vodjo poslovne enote Avto-moto zveze Slovenije v Ljubljani Janeza Žužka. "Tako je. Z današnjim dnem imamo zakonsko možnost, da svoja vozila preobujemo v letne pnevmatike. Glede na trenutne razmere in napovedi, nam ni treba hiteti. Dejstvo pa je, da je pri višjih temperaturah, v mislih imam 12, 13 stopinj in več, to priporočljivo," je dejal v kratkem pogovoru za naš radio. Ob tem je pojasnil, da ima zimska pnevmatika "dodatek snovi, ki pri nižjih temperaturah pnevmatiko ohranja mehko". Kaj se zgodi, če tako pnevmatiko uporabljamo ob višjih temperaturah? "Pnevmatika ne reagira tako, kot bi morala. Lahko se pojavi svaljkanje pnevmatike, s tem je daljša zavorna pot," je še dodal Žužek.
Da z menjavo pnevmatik zaradi vremena še ni treba hiteti, je za naš radio potrdil prognostik na agenciji za okolje Brane Gregorčič. "V kolikor se nameravajo ljudje podajati v kakšna hribovita območja ali čez gorske prelaze, ni treba hiteti. Sicer snega po nižinah v naslednjem desetdnevnem obdobju ne pričakujemo. Zdaj so tudi jutra razmeroma topla, vendar bodo v prihodnjem tednu spet nekoliko hladnejša in bodo temperature blizu ničle. Verjetno se ne splača hiteti z menjavo pnevmatik," je povedal za radio Ognjišče.
Spomnimo, da je zimska oprema obvezna tudi zunaj obdobja med 15. novembrom in 15. marcem, če v tem času pride do zimskih razmer. Te nastopijo, ko se sneg oprijema vozišča oziroma ko je vozišče zasneženo ali poledenelo. Vozniku, ki nima ustrezne opreme, grozi denarna kazen v višini 120 evrov. Če onemogoča promet, znaša 500 evrov, ob tem si voznik prisluži še pet kazenskih točk.