Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Gradbeni delavci (foto: Evropska komisija)
Gradbeni delavci

Obrtniki še ne bodo odnehali

Slovenija | 08.03.2011, 16:05

Obrtniki vztrajajo pri državljanski nepokorščini. Vlada je sicer predstavila ukrepe, ki jih je že sprejela, da bi omilila njihove težave. Pravosodno ministrstvo je z njimi doseglo tudi dogovor glede zakonov o izvršbi in stečaju. A obrtniki ne bodo odnehali, dokler predlaganih rešitev ne bo sprejel državni zbor in bodo objavljene v uradnem listu.

V pogovoru za radio Ognjišče je podpredsednik upravnega odbora obrtne zbornice Jani Ulaga pojasnil, da so kadarkoli pripravljeni prekiniti izvajanje državljanske nepokorščine, "vendar potrebujemo jasna in trajna podpisana zagotovila predstavnikov vlade, tudi premierja, da se bodo uresničile tiste naše ključne zahteve, ki bodo koristile vsej Sloveniji, ne samo segmentu malega gospodarstva".

Po besedah državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu Viljema Pšeničnyja je vlada od 93-ih do zdaj uresničila 26 zahtev obrtnikov, 29 naj bi jih bilo v fazi priprave, 16 jih je še mogoče izvesti, čeprav postopkov še niso začeli, 22 pa naj jih ne bi bilo mogoče izvesti. Ulaga je za naš radio poudaril, da gre pri navajanju števila zahtev, ki so bile znane že lani spomladi, za manipulacijo. "Mi smo nato jeseni postavili ključne zahteve, ki jih je treba urediti takoj in ne obsegajo celotne številke," je pojasnil.

Kaj torej obrtniki zahtevajo? Zanje so ključni odprava prisilne poravnave in sive ekonomije, takojšnja uvedba 30- oziroma 60-dnevnega roka plačila ter ureditev delovnopravne zakonodaje, pri čemer zahtevajo, da vlada postavi le okvirje za minimalno plačo, drugo bi se dogovorili delodajalci in sindikati sami. "A vladi je bilo na nek način lažje potegniti nekaj starih stvari iz predala in jih na nek način reševati, vendar te niso ključne. Ključno za Slovenijo, ki je v globoki krizi in še tone, je to, kar smo predstavili mi," je prepričan Ulaga.

Obrtniki se zavedajo, da se vsega ne da rešiti takoj. Kot je še dodal Ulaga, s pristojnimi ministrstvi usklajujejo datume pogovorov, "vendar nam se zdi vse skupaj prepočasi".

Obrtniki so z začetkom meseca prenehali plačevati prispevke, za petek napovedujejo dvig gotovine iz bankomatov, za ponedeljek dvig gotovine iz bank. Načrtovan je tudi protest in popolna zapora Slovenije. A Ulaga je zatrdil, da so vse omenjeno pripravljeni zamrzniti, preložiti. "Mi smo pripravljeni sesti skupaj s prvim med ministri in tistimi ministri, ki so odgovorni za posamezen resor, in doreči roke pred javnostjo in kamerami," je povedal Ulaga. Delne rešitve po njegovem niso dovolj. "Vlado in poslance smo navsezadnje izvolili zato, da se ukvarjajo z gospodarstvom in ne nekimi obrobnimi zadevami" je bil jasen.

Slovenija, Politika
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...