Tanja DominkoTanja Dominko

Janša za Radio Ognjišče o Velikovcu in orožarski aferi

Slovenija | 02.03.2011, 17:40

Afera z arhivskimi dokumenti, ki naj bi dokazovali obveščenost Danila Türka o dogajanju v Velikovcu se nadaljuje. Predsednik SDS-a Janez Janša je za Pogovor o na našem radiu dejal, da SDS z dokumenti o Velikovcu ni lagala in ne zavajala. Iz njih po njegovih besedah nedvomno izhaja, da je Türk kot sekretar Komisije za manjšinska in izseljenska vprašanja za bombni atentat vedel že leta 1979 in to ne zgolj iz medijev.

Janša je jasen. SDS ni ne lagala in ni zavajala slovenske javnosti. „Oba dokumenta - tistega, ki je bil poslan leta 1979 in tistega, ki je bil poslan leta 1980 je sedanji predsednik gospod Türk dobil v roke. Prvega kot sekretar, drugega kot predsednik komisije. Po ponovnem pregledu arhivskega gradiva je to popolnoma jasno. Naša napaka je bila v tem, da to ob objavi dokumentov ni bilo zelo natančno obrazloženo.“

Glede map, kjer so dokumenti bili shranjeni pa je Janša pojasnil: „V katerih mapah točno so vzeli kateri dokument, poskušamo sedaj rekonstruirati, ko ponovno pregledujemo arhive vendar so sedaj ti arhivi na drugem mestu. Nesporno se je doslej ugotovilo, da iz tiste škatle iz katere je dokumente dobil gospod Markeš, takrat naši strokovni sodelavci dokumentov niso vzeli. Če bi gledali tisto škatlo in tisti konkretni dokument, potem bi iz njega vzeli za predsednika bolj obremenjujoče stvari, ki pa jih takrat niso našli.“

V SDS sicer dopuščajo možnost, da so bila gradiva Socialistične zveze delovnega ljudstva (SZDL) v Arhivu RS zložena v isto mapo in nato v datoteko poskenirane tudi strani, ki niso bile priloga k dopisu z dne 2. julija 1980. Če bi se izkazalo, da je to res, priznavajo svojo malomarnost in se zanjo bralcem svoje spletne opravičujejo. Na vprašanje ali se bodo v SDS opravičili tudi predsedniku države pa prvak opozicije odgovarja: „Predsedniku države bi se morali opravičiti, če bi iz teh dokumentov izhajalo, da je govoril resnico. Iz teh dokumentov izhaja, da je lagal.“

Na vprašanje o orožarski aferi pa je Janša poudaril, da za nakupe orožja leta 1990 in 91 ni prejemal nobenih podkupnin. „To je gnusna laž in gnusna obtožba. Mene že 20 let postavljajo v položaj, ko moram dokazovati, da nečesa ni bilo namesto, da bi tisti, ki obtožujejo dokazovali, da je nekaj bilo.“

Janša je vlado in ministrstvo za obrambo pozval, da naj umakneta oznake zaupnosti in objavita celovito poročilo o prometu in tranzitu orožja, ki je bilo leta 1993 narejeno na zahtevo takratnega predsednika vlade Janeza Drnovška. „V njem je obrazložena pravna podlaga za uvoz, izvoz in tranzit orožja, navedene so količine in cene kupljene in prodane opreme, priložena pa so mu tudi vsa izdana dovoljenja za obdobje, ko sem bil minister za obrambo. Kljub temu, da so številni politiki tranzicijske levice vse od njegovega nastanka skušali to poročilo na različne načine diskreditirati, ga še vedno ne želijo objaviti, saj podira njihove osnove za nenehne manipulacije, ki ob tem zadnjem valu postajajo že tragikomične. Predvsem pa se bojijo razprave o tem, zakaj je Slovenija leta 1991 sploh morala kupovati orožje oziroma zakaj je poražena komunistična oblast maja leta 1990 dopustila njeno razorožitev,“ pojasnjuje Janša.

Slovenija, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...