Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Slovenskih 20, Veržej  (foto: ARO)
Slovenskih 20, Veržej

VIDEO: Peterle, Feltrin, Magdič in Dežman v Veržeju o domovinski zavesti

Slovenija | 15.03.2011, 19:15

Gostje druge okrogle mize ob 20. obletnici slovenske samostojnosti so v Veržeju razpravljali na temo domovinske zavesti. V razpravi so sodelovali predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle, poslanca v času osamosvajanja Franci Feltrin in Jože Magdič ter zgodovinar Jože Dežman.

Peterle: Projekt osamosvojitve je bil usmerjenj proti tretjemu totalitarizmu

Predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle je v uvodu posebej poudaril, da bo 20. obletnico „praznoval z veselim srcem, ki pa kljub temu kliče po bilanci.“ „Kot politik in človek, ki je študiral zgodovino bi rekel, da nisem pričakoval tega, da se bomo morali 20 let pozneje boriti za resnico o osamosvojitvi. To je boleča zadeva! Glede na to, kar se dogaja s to resnico še lažje razumem, kar se dogaja z resnico o drugi svetovni vojni,“ je poudaril Peterle in dodal, da projekt osamosvojitve, ni „pomenil samo osamosvojitve od Jugoslavije ampak je pomenil slovo od nekega družbeno političnega in gospodarskega reda. Bil je usmerjen proti tretjemu totalitarizmu, ki se je prodajal pod imenom svoboda.“

Magdič: Biti Slovenec ni težko

Poslanec Slovenskih krščanskih demokratov med letoma 1990 in 1992 dr. Jožef Magdič je razmišljal na temo, ali je težko biti Slovenec. „Spominjam se, ko sem prvič začutil slovensko besedo. To je bilo v otroštvu,“ je dejal Magdič in dodal, „da biti Slovenec danes ni težko, vendar je zelo pomembno, da se vsak sooča z vprašanjem biti Slovenc, da sem za to nekaj storil.“

Feltrin: Imamo politiko, ki nas vodi v enoumje

Franci Feltrin, ki je bil na prvih demokratičnih volitvah izvoljen za poslanca stranke Zeleni Slovenije pa je izrazil veselje, da smo se Slovenci pred 20. leti odločili za samostojno pot. „Res je, da imamo vladajočo politiko, ki nas vodi v enoumje. Še več to je politika, ki je laž ustoličila, legalizirala in jo zamenjala za resnico. A to ni nič novega! Tako je bilo tudi takrat, ko smo se osamosvajali. Bilo je veliko besed o lakoti, narodovem bankrotu. Takrat se od tega ni nič zgodilo se pa to dogaja danes, 20 let po osamosvojitvi, ko smo člani EU in drugih pomembnih inštitucij zloraba demokracije za lastno korist je zajela številne politike in vodilne gospodarstvenike. Žal!“

Dežman: Spravo moramo sprejeti kot proces spraševanja vesti

Zgodovinar Jože Dežman pa je glede pomnikov polpretekle in osamosvojitvene zgodovine dejal, da imamo edini spomenik zmage komunizma v Murski Soboti, pa še to je spomenik Sovjetov. „Fenomen, ki se pojavi pri nas je ta, da nimamo slovenskega spomenika zmage, imamo pa veliko spomenikov revolucije,“ je opozoril Dežman. Glede sprave, ki ni pojem ločevanja pa: „Mi moramo spravo sprejeti kot normalen proces razločevanja, spraševanja vesti in odločeno o tem, kaj je prav in kaj ni.“


Slovenija, Radijski utrip, Politika, Slovenskih 20
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...