Sveti sedež poziva h končanju nasilja nad civilnim prebivalstvom v Libiji
Cerkev po svetu | 28.02.2011, 09:45 Marta Jerebič
Sveti sedež poziva h končanju nasilja nad civilnim prebivalstvom ter izraža strah in bolečino zaradi številnih žrtev, ki jih je kriza povzročila v Libiji. Direktor Radia Vatikan, p. Federico Lombardi, ob tem dodaja, da so zahteve po političnih in družbenih spremembah, ki se širijo v arabskih državah, odraz človeške želje po večji svobodi.
Stalni opazovalec Svetega sedeža pri Združenih narodih v Ženevi, msgr. Silvano Tomasi, je v pogovoru za Radio Vatikan dejal: »Sveti sedež odločno poudarja, da je treba končati nasilje in se vrniti k dialogu ter odkrili, ali je mogoče najti rešitev. Ljudski protesti kažejo na to, da so ljudje pripravljeni na aktivno in demokratično sodelovanje pri upravljanju države.“
Direktor Radia Vatikan, p. Federico Lombardi, ob tem izpostavlja pomembno lastnosti teh protestov: „Zaradi migraciji imajo številni pozitivno predstavo o evropskem svetu, človekovih pravicah, demokraciji in svobodi. Zaradi novih možnosti komuniciranja, so mnogi odprti za dialog in se želijo vključiti v svetovno skupnost.“
Prav medverski dialog med kristjani, muslimani in Judi danes predstavlja vprašanje življenja ali smrti, meni docent judovskih ved na univerzi Colgate v New Yorku, Jud Steven Kepnes: „Če opazujemo tisti del sveta, kjer je največ sporov – v Afriki, na Bližnjem vzhodu – se kristjani, Judje in muslimani pobijajo med sabo. Zato je dialog vprašanje življenja ali smrti. Včasih se zdi, da imajo spori v Afriki in na Bližnjem vzhodu le nacionalno ali ekonomsko ozadje. Vemo pa, da bi lahko zmanjšali napetosti v konfliktih, če bi dosegli večje razumevanje med religijami." Profesor Kepnes meni, da bi morali v diplomaciji besedo dati tudi muslimanskim, krščanskim in judovskim voditeljem, ki so svoje življenje posvetili prizadevanjem za združevanje ljudi.