Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

O terapevtski uporabi izvornih celic in posledicah splava

Cerkev po svetu | 25.02.2011, 07:00 Marta Jerebič

V Vatikanu se je včeraj začelo 17. splošno zasedanje Papeške akademije za življenje. Na dnevnem redu sta dve temi: posledice splava, med drugim poabortivni sindrom, in terapevtska uporaba izvornih celic, ki jih najdemo v popkovnici.

Predsednik papeške akademije za življenje, Španec Ignacio Carrasco De Paula, meni, da bo v prihodnosti mogoče izvorne celice iz popkovnice uporabljati v terapevtske namene. Pomisleke pa ima, ker že danes na tem področju raziskovanja kujejo denar: „Prihodnost veliko obeta. Žal pa še vedno govorimo o prihodnosti, torej nečem, česar še ni in verjetno še ne bo v prihodnjih petih letih. Zato je treba to obravnavati zelo previdno. Res je, da lahko izvorne celice iz popkovnice že shranjujemo. Da pa se jih da uporabljati tudi v terapevtske namene, je treba še dokazati,“ je v pogovoru za Radio Vatikan dejal de Paula.

Staršem priporočajo shranjevanje izvornih celic iz popkovnice, kar pa je zelo drago. Zlasti z etičnega vidika je treba biti zelo pozoren na ustanovitev takšnega trga izvornih celic.

Msgr. De Paula je spregovoril tudi o drugi tematik zasedanja, posledicah splava. Po podatkih svetovne organizacije za zdravje se vsako leto po svetu opravi kar 42 milijonov splavov. „Poudarek letošnjega zasedanja so osebne posledice, na primer: kakšno tveganje je za žensko, ki je v splav prisiljena preprosto iz socialnih razlogov in je pogosto žrtev.“ Papeško akademijo za življenje je leta 1994 ustanovil Janez Pavel II. Raziskuje biomedicinska, pravna in etična vprašanja na področju varovanja življenja. Vseh članov akademije je trenutno 70, imenuje jih papež in zastopajo različne veje biomedicinskih ved.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...