Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Marjana DebevecMarjana Debevec

VIDEO: Statistika in izzivi redovništva

Cerkev po svetu | 02.02.2011, 13:18 Marta Jerebič

Po svetu deluje skoraj 794 tisoč redovnikov, kar je 8 tisoč manj kot prejšnje leto. Število žensk, ki vstopi v redovništvo pa je precej večje od števila moških. Redovnic je namreč 739 tisoč, redovnikov pa 55 tisoč.

Večina od njih deluje na področju vzgoje in zdravstva. Duhovnost in dejavnost redovnikov in redovnic tako odraža bogastvo katoliške Cerkve.

Msgr. Joseph William Tobin, tajnik Kongregacije za redovnike:

„ Za ponazoritev posvečenega življenja bi uporabil prispodobo zelo zapletenega gozda, z različnimi rastlinami, od katerih so nekatere zrasle na novo, druge pa so že stare. Gre torej za ekosistem, za katerega je treba skrbeti. Prav to je naloga naše kongregacije: da skrbimo za ta gozd. Kar je res čudovito, pa je to, da ta gozd daje prispevek celemu svetu.“

S. Enrica Rosanna, podtajnica Kongregacije za redovnike:

„Danes morajo redovniki in redovnice pri svojem delovanju biti v koraku s časom, zlasti na področjih, kjer se pojavljajo nove potrebe. Na primer v svetu mamil, brezdomcev, pa tudi na področju vzgoje, saj mora biti v današnji družbi, v kateri je mnogo razbitih družin, in v sekularizirani družbi, vzgoja prednostna naloga.“

Na prvi pogled se zdi, da se je redovniško življenje v zadnjih letih zelo spremenilo, saj so izzivi in dejavnosti, s katerimi se soočajo, precej drugačne od tistih v preteklosti. Vendar pa to ne spremeni njihovega poslanstva v Cerkvi.

Kardinal Achille Silvestrini, nekdanji prefekt Kongregacije za vzhodne Cerkve:

„ V družbi se danes pojavljajo spremembe - pogosto celo agresivno. Posvečeno življenje ima velik pomen v krščanskem življenju, zato se ga v spreminjajoči se družbi lahko predlaga kot način življenja.“

Msgr. Joseph William Tobin, tajnik Kongregacije za redovnike:

„Izzivi redovništva so različni v posameznih delih sveta. Na splošno pa je izziv ta, kako ostati zvest svojim koreninam in izročilom katoliške vere ter biti nosilec Evangelija, ki bo razumljiv današnjemu svetu.“

Prisotnost redovnikov po svetu je različna. Redovniški poklic najbolj upada v Evropi. V primerjavi s prejšnjim letom, jih je 8700 manj. Sicer pa je to celina z največjim številom redovnikov in redovnic – 320 tisoč. Na drugem mestu sta ameriški celini z 220 tisoč redovniki, kjer se je njihovo število prav tako zmanjšalo v primerjavi z letom 2009. Na tretjem mestu je Azija, ki ima 170 tisoč redovnikov in redovnic, število pa je v zadnjem letu naraslo za več kot 2 tisoč. V Afriki jih je 71 700, kar je 1940 več leto prej. Na zadnjem mestu je Oceanija s skoraj 10 900 oziroma 260 posvečenimi osebami manj kot leto prej.

Benedikt XVI. posvečeno življenje opisuje kot mostove do Boga, ki se raztezajo po vsem svetu in služijo kot primeri, kako Kristus vodi ljudi bliže k Bogu.

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...