Marjan BuničMarjan Bunič
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup

Bečirović: Dogajanje v Egiptu lahko imenujemo revolucija

Slovenija | 01.02.2011, 17:43

Režim Hosnija Mubaraka, četrtega egiptovskega predsednika, ki stavi na avtoritarni način vladanja, so v zadnjih dneh načeli množični protesti nezadovoljnih državljanov. Kaj je pripeljalo do vstaje ljudstva in kakšen bi lahko bil nadaljnji razvoj dogodkov smo vprašali Zijada Bečirovića z Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije.

Slab gospodarski razvoj, revščina, težki življenjski pogoji. To so okoliščine, ki po mnenju Zahoda navadno privedejo do napetosti in nemirov, kakršnim smo priča v zadnjih tednih. A Bečirović poudarja, da je to le del resnice, vsaj v primeru Egipta. "30-letna nedemokratična in avtoritarna vladavina, kršitev človekovih pravic, zatiranje širših množic. To so glavni razlogi za vstajo in jo lahko imenujemo revolucija," je dejal. Prebivalcem Egipta je po njegovem prekipelo, ker so oblasti "namesto v razvoj gospodarstva denar porabljale za policijo, tajne službe in oboroževanje".

Kot še pravi Bečirović, je lahko dogajanje zadnjih dni ključnega pomena za bližnjevzhodni mirovni proces. "Položaj v Egiptu lahko vpliva na dogajanje v Izraelu, glede na to, da Izrael meji na Egipt, in lahko se poruši fiktivna politična in vojaška stabilnost."

Revolucionarni duh se je v Egipt razširil iz Tunizije, na ulice so se v zadnjih dneh odpravili tudi državljani Alžirije, Jordanije, Jemna in Sudana, po nekaterih napovedih bi lahko sledila tudi Sirija. "Gre za države, ki nimajo nafte. Tamkajšnji režimi nimajo dovolj denarja, da bi prebivalstvu namenili določene koncesije," pojasnjuje Bečirović. Kot dodaja, bodo prav zato omenjene države zelo težko preprečile, ustavile ali prestavile upore prebivalstva proti lastnim nedemokratičnim režimom.

Slovenija, Svet, Evropska Unija
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...