Dražji domovi za starejše, pošta, železnice, zavarovanje
Slovenija | 01.03.2011, 12:06
Slovenijo je zajel nov val podražitev. Železniške vozovnice so dražje za 6 odstotkov, poštne storitve v notranjem in mednarodnem prometu v povprečju za 10 odstotkov. Z današnjim dnem je pri vseh treh zavarovalnicah dražje tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, in sicer od 5,5 do slabih 6 odstotkov. Za ta zdravstvena zavarovanja bo treba na leto odšteti od 16 do 22 evrov več kot do zdaj. Dražja bo tudi oskrba v nekaterih domovih za starejše.
Dražja oskrba starejših
Med vsemi naštetimi podražitvami, ki sledijo višjim cenam hrane v zadnjem obdobju, so starejši najbolj razburjeni zaradi dražje socialnovarstvene oskrbe v domovih. V javnih domovih za starejše je povprečna cena osnovne oskrbe 16 evrov, v zasebnih domovih pa 21 evrov na dan. Oskrba, ki jo sicer potrebuje največ starostnikov v javnih domovih, stane sicer 26 evrov, v zasebnih pa 32 evrov na dan. Povprečno se bo oskrbovanje starejših tako povišalo za slabe štiri odstotke ali 70 centov na dan in dobrih 20 evrov na mesec.
Milena Končina z ministrstva za delo je povedala, da lahko socialno-varstveni zavodi uskladijo ceno, ali pa tudi ne. „O tem odločajo direktorji v zavodu oziroma dajo predlog svetu zavoda. Mi smo izračunali, da bi se cene povprečne dnevne oskrbe lahko zvišale od 2,1 do 4,9 odstotkov.“
Ministrstvo za delo tudi letos poziva vodstva domov, naj ceno oskrbe določajo glede na gospodarsko krizo in plačilno sposobnost uporabnikov. Zakaj sploh zvišanje cen? „S 1. marcem se cene oskrbe v domovih za starejše poviša zato, ker tako kot vsako leto izvajamo redno letno uskladitev cen s povečanjem stroškov, ki so nastali v preteklem letu. Cene oblikujemo na podlagi standarda cen, ki ga objavi minister za delo, v katerem je točno določeno, koliko povečanja elementov cene dovoli. Ne gre torej za podražitev storitve ampak za redno letno uskladitev cen z rastjo stroškov,“ pojasnjuje predsednik upravnega odbora Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Boris Koprivnikar.
Če oskrbovanec plačila ne zmore, so dolžni storitev doplačati družinski člani, v skrajnem primeru je dolžna plačati lokalna skupnost, iz katere uporabnik prihaja. „To je avtomatizem, ki deluje, zato lahko trdimo, da nikomur ni odrečena možnost bivanja v domu samo zaradi tega, ker ne bi zmogel plačila.“ V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije sicer že vrsto let opozarjajo na to, da sta edina vira prihodkov domov za tekoče poslovanje plačila uporabnikov in plačila Zavoda za zdravstveno zavarovanje. „Zato je obremenitev uporabnikov odločno previsoka, hkrati pa so tudi domovi prisiljeni poslovati s cenami, ki komaj omogočajo poslovanje. Vrsto let pa že stojijo razvojne aktivnosti in uvedbe novih programov,“ poudarja Koprivnikar. Predlagajo uvedbo zavarovanja za dolgotrajno oskrbo, ki ga pozna večina evropskih držav.
Vlak še vedno precej cenejši kot avtobus
Cene prevoza po železnici so dražje za šest odstotkov. A vlak kljub temu še vedno ostaja najcenejše prevozno sredstvo, saj je v povprečju za četrtino cenejši od avtobusov. Na Slovenskih železnicah si obetajo, da bodo s podražitvami letno dobili približno 800 tisoč evrov več. Cene železniškega potniškega prometa so sicer kar za 45 odstotkov zaostajale za cenami javnega cestnega prometa.
Zvišanje cen je predvidela minuli teden na vladi sprejeta uredba o določitvi najvišjih cen prevoza potnikov po železnici v notranjem potniškem prometu.
Zaradi višjih cen nafte je cene letalskih vozovnic dvignila tudi Adria Airways, ki ne izključuje novih podražitev.
Cene Pošte Slovenije med najnižjimi v EU
Pošta Slovenije je v povprečju za deset odstotkov zvišala cene storitev v notranjem in mednarodnem poštnem prometu. Cena za pošiljanje standardnega pisma tako znaša 27 centov (prej 24 centov), navadnega pisma do 20 gramov 31 centov (28 centov) in dopisnice 27 centov (24 centov). V mednarodnem poštnem prometu bo cena standardnega pisma 40 centov (do zdaj 37 centov), navadnega pisma do 20 gramov 44 centov (41 centov), dopisnice pa 36 centov (33 centov).
Kljub povišanju so cene navedenih storitev še vedno med najnižjimi v Evropski uniji, pravijo v Pošti Slovenije. Cena standardnega pisma v notranjem poštnem prometu v državah Unije je v povprečju 51 centov. Nižjo ceno od Slovenije (24 centov) ima le še Malta (19 centov).
Z dvigom cen bo Pošta Slovenije nekoliko znižala negativni poslovni izid.
Višje premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja
Premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja Vzajemne, Triglava in Adriatica Slovenice bodo dražje v povprečju za 1,35 evra oziroma 1,85 evra. Tako bomo na letni ravni za ta zavarovanja plačevali za 16 do 22 evrov več. Premija se je pri zavarovalnicah podražila po dveh letih. V tem obdobju so se stroški na posameznega zavarovanca po podatkih zavarovalnic povečali za približno 13 odstotkov.
V Vzajemni bo nova premija dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja brez popusta znašala 24,62 evra. Brez spremembe višine premije v tem letu bi namreč zabeležili izgubo v višini približno 14 milijonov evrov, pojasnjujejo v Vzajemni. V Triglavu so zaradi rasti stroškov doplačil k zdravstvenim storitvam povišali mesečno premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja za 1,36 evra. Nova cena premije bo tako znašala 25,99 evra. Najdražje premije bodo plačevali zavarovanci Adriatic Slovenice, saj bodo za osnovno premijo po novem plačevali 26,49 evra. V Adriaticu podražitev premij opravičujejo z rastjo stroškov zdravstvenih storitev in negativnim poslovanjem pri dopolnilnih zavarovanjih.