Nadškofa Kramberger in Turnšek
Novi nadškof Turnšek o zaupanju, novi evangelizaciji in molku
Slovenija | 03.02.2011, 18:00
Mariborska nadškofija je danes dobila novega ordinarija, sedmega Slomškovega naslednika. To je postal dosedanji nadškof pomočnik Marjan Turnšek.
Papež Benedikt XVI. je v skladu z Zakonikom cerkvenega prava sprejel odpoved službe dosedanjega nadškofa metropolita Franca Krambergerja. Nadškof Turnšek prevzema nadškofijo v precej težkem finančnem položaju, česar se zaveda. Upokojeni nadškof Kramberger pa zanika, da bi ga v odstop nagovorili zaradi finančnih težav nadškofije.
Mariborska nadškofija, ki se v zadnjem času sooča z velikimi finančnimi težavami, samo dolg nadškofije naj bi znašal več kot 17 milijonov evrov, je tako po besedah novega nadškofa pred pomembnimi izzivi. „Še bolj povezati med seboj zbor duhovnikov v naši nadškofiji ter spodbujati in učiti skupnosti po župnijah, da bodo kot živi udje Cerkve zaznavali potrebe, ki jih ima sodobni človek.“
Nadškof Turnšek je na vprašanje, zakaj je nadškofija tako dolgo molčala o dolgovih dejal, da to ne drži, da so javnost o vsem obveščali v skladu s strategijo, ki so jo pripravili. „Sklenili smo, da bomo v procesu ravnali tako, da bomo ob vsakem primeru, ko se bo zgodilo kaj pomembnega, dali izjavo za javnost. In to smo skupaj s svetovalci tudi storili.“
Vem, da je zaupanje težko pridobiti nazaj
Marjan Turnšek, ki je danes postal osmi škof in drugi nadškof ordinarij na mariborskem škofijskem sedežu verjame, da bo zaupanje vernikov težko pridobiti, vendar ostaja optimist. „Vem, da je zaupanje težko pridobiti nazaj. Vendar se ne bojim, da če bomo ravnali pregledno pošteno, pravično in moja vrata so vedno odprta vsakemu verniku, potem bo Sveti Duh tisti, ki bo v ljudeh gradil Cerkev, ki je Kristusovo skrivnostno telo.“
Nadškof je poudaril, da so dogodki, ki se dogajajo v mariborski nadškofiji le njena težava in ne težava vseh škofij, kljub temu pa so škofje o njej seznanjeni. „Seveda se pa škofje med seboj pogovarjamo in se posvetujemo - smo se in se še bomo!“
Poslovanje ni bilo vselej v skladu s pravili
Nadškof Turnšek je potrdil, da je načrt sanacije finančnih težav nadškofije pripravljen, vendar pa mora nadškofija zanj najprej dobiti dovoljenje Vatikana. Ob tem je s pripombo, da je to stvar notranje ureditve Cerkve, vseeno priznal, da poslovanje med mariborsko nadškofijo in Vatikanom v preteklosti ni bilo vselej najbolj v skladu s pravili. Med vzroki za nastalo stanje je omenil premajhno vedenje o tovrstnem poslovanju, kajti Cerkev z njim pred samostojno državo, glede na sistem, ki je vlada pred tem, družb s katerimi bi upravljala, sploh ni mogla imeti. „Z osamosvojitvijo in denacionalizacijo se je to pojavilo samo po sebi, in občutek imam, da celotno telo Cerkve tega takrat ni zaznalo.“
Turnšek, ki je bil za nadškofa pomočnika v Mariboru imenovan 28. novembra 2009 in je bil med drugim zadolžen tudi za gospodarsko področje, se je ob začetku svojega imenovanja opravičil vsem malim delničarjem in vsem drugim, ki se ob trenutnem dogajanju čutijo oškodovani in prizadeti. Podobno je dejal tudi njegov predhodnik Kramberger, ki je zanikal, da bi ga v odstop nagovorili zaradi finančnih težav nadškofije. "Prav vse prosim, da mi oprostijo napake, ki jih tudi ni manjkalo; jih priznavam in obžalujem v prepričanju, da jih bodo posamezne ustanove, naj so pastoralne, administrativne, pedagoške ali gospodarske, finančne narave popravile in odpravile."
Nadškof Turnšek sicer za krivdo o nastalem dolgu poimensko ni omenjal nikogar, so pa novinarji na konferenci omenili prejšnjega ekonoma Mirka Kraševca. Zanimalo jih je ali bo kdo za nastalo škodo odgovarjal. „Zelo težko je reči, kdo bo koga klical na odgovornost? V Sloveniji je tako, da vsak glede poslovanja odgovarja v skladu z zakonodajo, to torej ni naloga škofa. Kar se pa tiče samega notranjega dogajanja je pa že to, da je bil nekdo zamenjan na nek način odgovor na novo situacijo.“
Spomnimo, da je novembra prišlo tudi do sprememb v kadrovski zasedbi Gospodarske uprave Nadškofije Maribor. Potem, ko je ravnatelj Nadškofijske gospodarske uprave Mirko Krašovec dal odpoved, je bil za začasnega ravnatelja nadškofijske gospodarske uprave imenovan p. Lojze Cvikl.