Hrana spet dražja
Slovenija | 01.02.2011, 12:43
Januarski val podražitev hrane se po napovedih nadaljuje tudi februarja. Nezadržna rast cen surovin na odprtem trgu ter dražja plastična in kartonska embalaža se ob vseh drugih podražitvah odraža tudi v višjih prodajnih cenah živil. Mleko in mlečni izdelki bodo dražji za v povprečju 3,5 odstotka, jajca za okoli pet odstotkov, jedilna rafinirana olja pa povprečno za desetino.
Začelo se je s kruhom in mesom
Od začetka leta so nekateri proizvajalci v Sloveniji že podražili kruh in pekovske izdelke za do 12 odstotkov in napovedali podražitve mesa in mesnih izdelkov za od pet do deset odstotkov. Dražje bo sveže meso posameznih proizvajalcev, katerih ceniki še niso bili uveljavljeni sredi januarja. Tako se je, na primer, govedina Celjskih mesnin podražila za devet odstotkov. Medtem ko so v ptujski Perutnini nove cenike s pet do deset odstotkov višjimi cenami uveljavili že 20. januarja, bo Perutnina Pivka svoje izdelke podražila 5. februarja. Kot je povedal direktor družbe, Janez Rebec, bo podražitev mesa in izdelkov petodstotna.
Tem podražitvam pa se pridružujejo še nove. Od danes je dražje olje največjega domačega proizvajalca, pa mleko in mlečni izdelki, v nekaj dneh se bodo podražila jajca. V bistriški tovarni Gea so olja podražili za deset odstotkov. Dražje je vse olje, ki ga proizvajajo pod lastno blagovno znamko, je povedal direktor Igor Hustič.
Kmetje pri prodaji surovega mleka na istem
V povprečju so se mleko in mlečni izdelki Ljubljanskih mlekarn na slovenskem trgu podražili za 3,5 odstotka. »Podražili smo samo program Ljubljanskih mlekarn. Kar delamo za trgovske blagovne znamke, je druga zadeva. Teh izdelkov nismo dražili, za te se o ceni pogovarjamo ob vsakem tenderju,« je pojasnila Cvetana Rijavec, predsednica uprave največje mlekarne v državi. Ob tem poudarja, da veljajo te nove cene za slovenski trg, nekatere spremembe izvoznih cen pa se še obetajo.
Odkupna cena mleka se bo za malenkost povišala (za 0,35 centa). To pomeni, da pridelovalec še vedno ne bo prejel več kot 0,30 evra za liter. Ljubljanske mlekarne pa so v zadnjem letu mleko podražile za devet odstotkov. Kot pojasnjujejo, so se za februarsko podražitev odločili zaradi pritiska drugih cen, predvsem sladkorja in embalaže, ne zgolj zaradi cen osnovne surovine, mleka.
Drag bo naš vsakdanji kruh
Pekarna Blatnik v svoji maloprodaji ne bo nič podražila, drugače pa je pri dobavi drugim. Blatnikovi kruhi bodo dražji za štiri do 12 odstotkov, odvisno od izdelka. Po njegovih izračunih stane kilogram kruha od 0,37 do 0,50 evra, če se upošteva samo cene osnovnega materiala in dela peka, brez stroškov energije oziroma amortizacije. Izdelki trgovskih blagovnih znamk se bodo, pravi Blatnik, podražili za 10 do 12 odstotkov, najmanj pa se bo podražil kruh, ki ima že zdaj ceno na polici. V podjetju Pekarna Pečjak bodo po besedah direktorja Silvestra Pečjaka na začetku prihodnjega tedna za sedem odstotkov podražili zamrznjeni program. »Ker je to daleč največja skupina našega proizvodnega programa, smo pohiteli, saj cene surovin rastejo v nebo. Gotovo pa bo sledila tudi podražitev vsega drugega.« Potice in jajčne testenine bodo aprila podražili za deset odstotkov. Vsa hrana se bo glede na razmere, kot napoveduje Pečjak, morala do konca leta v povprečju podražiti za 10 do 15 odstotkov, »ker prej proizvajalci gotovo ne bomo mogli za toliko zvišati cen. Pa ne samo zato, ker nam trgovci tega ne bi dovolili, pač pa se sami zavedamo, da zaradi konkurence na trgu preprosto ne bo šlo, ker bomo sicer izgubili svoje kupce.“
Poznavalci razmer ob tem opozarjajo na pomen samooskrbe Slovenije s hrano in surovinami, Urad za makroekonomske analize in razvoj pa je izračunal, da bi petodstotna podražitev hrane letos k letni inflaciji prispevala 0,7 odstotne točke.