Sklep tedna molitvene osmine za edinost kristjanov
Cerkev po svetu | 25.01.2011, 15:41 Marta Jerebič
Končujemo teden molitvene osmine za edinost kristjanov. Papež Benedikt XVI. ga bo, kot običajno vsako leto, sklenil z večernicami v rimski baziliki sv. Pavla zunaj obzidja.
Slovesnosti se bo udeležila tudi luteranska delegacija, ki jo je papež že včeraj sprejel v avdienco. V nagovoru je spomnil, da bomo leta 2017 obeležili 500. obletnico objave Lutrovih tez o odpustkih. Po njegovih besedah je to lahko skupna ekumenska priložnost, da na svetovni ravni izpovemo vero v Troedinega Boga.
Sicer pa je papež o edinosti spregovoril tako pri sredini splošni avdienci kot tudi pri zadnjih dveh nedeljskih opoldanskih nagovorih. Zadnjo nedeljo je pojasnil, da so letošnjo temo molitvene osmine predlagali kristjani, ki živijo v Jeruzalemu. Svetemu očetu se zdi pomenljivo, da so jo izbrali prav kristjani, ki svoje pričevanje pogosto podprejo z osebno žrtvijo, včasih tudi z darovanjem življenja.
Prav o tem je v nedavnem članku za vatikanski dnevnik L'osservatore Romano spregovoril predsednik Papeškega sveta za edinost med kristjani, kardinal Kurt Koch, ki meni, da je dušo ekumenske duhovnosti danes treba iskati v mučeniški razsežnosti ekumenizma. Samo v letu 2008 je bilo od 2,2 milijarde kristjanov po svetu kar 230 milijonov kristjanov žrtev diskriminacije, nasilja, sovraštva in pravega preganjanje, vse zaradi vere. V pogovoru za Radio Vatikan pa je kardinal Koch še dejal, da dejstvo, da so kristjani najbolj preganjanja verska skupina, še vedno ni vstopilo v kolektivno zavest na Zahodu in poudaril, da se kristjanofobija v zahodni Evropi vse bolj povečuje. Medtem ko opažamo antisemizem in islamofobijo smo po kardinalovih besedah do kristjanofobije, ki je prav tako prisotna, slepi. Sicer pa se Papeški svet za edinost med kristjani posveča 15 različnim dialogom, od katerih je vsak primer zase. Temeljnega pomena pa sta po besedah kardinala Kocha dialog ljubezni in dialog resnice.