Predsednik albanske škofovske konference o približevanju EU
Cerkev po svetu | 21.01.2011, 08:55 Marta Jerebič
Po odpravi vizumov za vstop v schengenski prostor tudi za državljane Albanije, se od te države sedaj pričakuje, da bo napredovala na področjih, ki še vedno zavirajo pogajanja za njeno članstvo v Evropski uniji. Italijanska agencija SIR se je o tem pogovarjala s predsednikom albanske škofovske konference, nadškofom v Tirani Rockom Mirditom.
Predsednik albanske škofovske konference je prepričan, da bi Evropa lahko spodbodla razvoj Albanije, ki se je končal leta 1946, ko je njen zgodovinski razvoj uničila vzpostavitev režima Enverja Hodže. Po njegovih besedah bi bil zelo dobrodošel tudi neke vrste maršalov načrt pod vodstvom Italije, ki se ji v več pogledih čutijo blizu in bi jih lahko ponesel na raven drugih narodov, kar zadeva gospodarski in finančni razvoj, trgovanje in infrastrukturo, torej šole, bolnišnice, vodovod in elektriko.
Tudi Cerkev je poklicana, da prispeva svoj delež, vendar se mora najprej sama znebiti posledic komunističnega zatiranja. Nadškof v Tirani je ob tem dejal, da je bila Cerkev v preteklosti izkoreninjena iz albanske stvarnosti s svojimi ustanovami vred. Hodžev režim je zdesetkal duhovščino in intelektualce. Sedaj se znova trudijo obnoviti svoje strukture, to pa jim omogočajo številni redovniki in redovnice, duhovniki in misijonarji. Iz Albanije prihaja veliko poklicev, kar je Božji dar. Od leta 2000 je bilo posvečenih približno 30 albanskih duhovnikov. Komunizem je pustil tudi veliko mučencev. Nedavno so v stolnici v Scutariju končali škofijski postopek za 40 albanskih mučencev. To so pričevalci za Evropo in za ves svet, je še dejal predsednik albanske škofovske konference.