Kardinal Kurt Koch
Kardinal Koch o mučeniški razsežnosti ekumenizma
Cerkev po svetu | 19.01.2011, 08:04 Marta Jerebič
Predsednik Papeškega sveta za edinost med kristjani, kardinal Kurt Koch, meni, da je dušo ekumenske duhovnosti danes treba najti v mučeniški razsežnosti ekumenizma. To je ob začetku molitvene osmine za edinost kristjanov zapisal za vatikanski časopis L'Osservatore Romano.
»Medtem ko mi kot kristjani in kot Cerkve na tej zemlji živimo v nepopolnem občestvu, se mučenci v nebeški slavi že nahajajo v polnem in popolnem občestvu,« je zapisal kardinal Koch. Izpostavil je, da prejšnje stoletje in tudi sedanji čas kažeta, da »imajo vse Cerkve in krščanske skupnosti svoje mučence,« ter spomnil, da je krščanska vera danes najbolj preganjana religija. Samo v letu 2008 je od 2,2 milijarde kristjanov po svetu, bilo 230 milijonov žrtev diskriminacije, nasilja, sovraštva in pravega preganjanje, vse zaradi vere. To pomeni, da je 80 odstotkov oseb, ki so danes preganjani zaradi vere, kristjanov.
Kardinal Koch je zapisal, da ti pretresljivi podatki pomenijo velik izziv za vse Cerkve, ki so poklicane biti zares solidarne. »Molitveni spomin na preganjane kristjane lahko poglobi našo ekumensko odgovornost in jo spremeni v ''ekumenizem mučencev'', piše kardinal in dodaja, da moramo živeti v upanju, da bo kri mučencev današnjega časa nekega dne postala seme polne edinosti v Kristusovem telesu. O tem upanju pa je treba pričevati na verodostojen način in z učinkovito pomočjo preganjanim kristjanom po svetu, javno obsoditi razmere trpljenja in si skupaj ekumensko prizadevati za spoštovanje verske svobode in človekovega dostojanstva. Tudi v vsem tem se po kardinalovih besedah kaže ekumenska odgovornost, ki jo tudi letos znova izpostavljamo v molitveni osmini za edinost kristjanov.