Tanja DominkoTanja Dominko

Unicredit in Krekovi skladi kljub težavam nadškofije zagotavljajo varnost prihrankov

Slovenija | 27.01.2011, 12:57

Potem ko so se v medijih pojavile navedbe o finančnih težavah mariborske nadškofije in se je v teh zgodbah omenjalo tudi banko Unicredit, so iz te banke sporočili, da so prihranki njihovih varčevalcev na varnem. Podobno so se odzvali tudi v Krekovi družbi za upravljanje investicijskih skladov.

Predsednik uprave Krekove družbe za upravljanje investicijskih skladov Uroš Gorišek je za naš radio pojasnil, da so vsi vložki v njihovih skladih na varnem in da ne držijo komentarji, da je približno 32.000 delničarjev izgubilo vse. „Naj opozorim, da vso premoženje, ki je bilo pridobljeno s privatizacijskimi certifikati in se je potem razdelilo v Pid Zvon (naslednik Zvon 1 holdinga), Pid Zvon 2 (Zvon 2 holding) in Zvon 1 ID, ki je bil izločen iz tega premoženja približno v višini 17 odstotkov, še vedno obstajajo. To se je sedaj preoblikovalo iz delnic Zvon 1 ID v točke vzajemnega sklada Krekov globalni. To premoženje obstaja, to premoženje je v skladu in ga v imenu vlagateljev upravlja Krekova družba, premoženje pa se nahaja v skrbništvu banke skrbnice, v našem primeru je to Banka Koper.“

Če torej pride do stečaja ali v najslabšem primeru bankrota holdingov Zvonov 1 in 2, to na vložena sredstva delničarjev po besedah Goriška ne bo vplivalo. „Sredstva vlagateljev so vedno dostopna, varna in donosna. Od marca 2009 beležimo lepe rasti, predvsem pri delniških skladih.“

Gorišek je še pojasnil, da je premoženje Krekovih skladov popolnoma ločeno od premoženja Krekove družbe in z njo povezanih družb. "Prav zato slabo finančno stanje podjetja Zvon Ena holding, ki že od leta 2004 deluje kot popolnoma samostojna družba, nima neposrednega vpliva na upravljanje in delovanje Krekovih skladov. Pri Krekovih skladih gre za čisto premoženje, ki nima kreditnih obveznosti in je v celoti v lasti imetnikov investicijskih kuponov," so sicer v Krekovi družbi zapisali že v torkovem sporočilu za javnost.

Na Unicredit banki Slovenija pa so pojasnili, da njihova banka vodi politiko upravljanja s tveganji, ki je v skladu s standardi, ki veljajo v Sloveniji, ter v skladu z internimi standardi skupine Unicredit. "Izpostavljenost do omenjene skupine obenem ni tolikšna, da bi kakorkoli ogrozila poslovanje ali varnost Unicredit banke Slovenija," so poudarili v oziru na medijske navedbe, da naj bi imela nadškofija dolgove pri bankah Raiffeisen, Unicredit in NLB. Podrobnejših informacij o svojih poslih ne želijo razkrivati, zagotavljajo pa, da Unicredit banka Slovenija posluje z dobičkom, poleg tega je ta trenutek edina banka v Sloveniji, ki je izpolnila pogoje za uporabo naprednega pristopa za izračunavanje kapitalske potrebe za kreditno tveganje po Basel II, kar je potrdila tudi Banka Slovenije.

Slovenija, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...