Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović

Granda o klavzuri, pokojninski reformi in obletnici dražgoške bitke

Slovenija | 17.01.2011, 05:34

V petkovi oddaji Spoznanje več, predsodek manj na Radiu Ognjišče smo gostili zgodovinarja dr. Staneta Grando. V ospredju pogovora je bila klavzura vladajoče koalicije, pokojninska reforma in slovesnost ob obletnici dražgoške bitke.

„Močna volja, trdno upanje in jasni cilji so najboljši pogoji za uspešno leto. Svojo usodo moramo držati v svojih rokah, potem bodo še tako velike težave manjše in lažje,“ je prepričan prof. Granda, ki se je dotaknil tudi odločitve državnega zbora, ki je referendumsko pobudo o pokojninski reformi poslal na ustavno sodišče.

„Dejstvo je, da je pokojninsko vprašanje širši evropski problem, tako kot pa pri nas prikazujejo, da je ta sprejeti zakon edini možen, s tem se pa ne morem strinjati,“ je poudaril Granda in kot razlog za to navedel vse večjo brezposelnost in podjetja, ki ne plačujejo prispevkov za pokojnine. „Če bi polovica teh ljudi, ki so nezaposleni dobili službo in če bi potem denar za pokojninsko zavarovanje pobirali od vseh tistih, ki so dolžni prispevati, potem bi bil problem popolnoma drugačen.“

„Če bo ustavno sodišče odločalo o tem, da je zbiranje podpisov nelegalno se mi zdi, da bo ljudi prikrajšalo za temeljno demokratično pravico. Tukaj se ne razsoja o tem ali je pokojninsko zakonodajo potrebno reformirati ali ne, razsoja se o tem ali je prav ta zakon, ki ga je ta vlada pripravila, da naj bi rešil pokojninsko zavarovanje edini pravilen,“ meni.

„Če česa ne razumem, pa ne razumem tega,“ je po slovesnosti ob 69. obletnici dražgoške bitke poudaril profesor Granda, ki trdi, da gre pri Dražgošah za „največjo vojaško partizansko napako“ in da ne moremo govoriti o veliki zmagi pri Dražgošah. „Tukaj so se partizani šli frontalno vojno z Nemci. Res, da tukaj niso bile elitne nemške sile, vendar je kljub temu to bila vojska, ki je bila izurjena, je imela orožje, je znala streljati, na partizanski strani pa ni bilo niti primernega orožja proti težkemu orožju, hkrati pa partizanska vojska ni bila izurjena. Bistvo partizanske taktike je hiter napad in potem beg. Spomnim se, ko nam je profesor pri zgodovini, ki je bil tudi sam partizan, dejal, da takšne strahotne napake, kot smo jo naredili v Dražgošah nismo nikoli več ponovili. Danes pa celo nekateri zgodovinarji sodelujejo pri slavljenju te velike tragedije.“

Prisluhnite oddaji.

Slovenija, Oddaje
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...