Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Granda o klavzuri, pokojninski reformi in obletnici dražgoške bitke

Slovenija | 17.01.2011, 05:34

V petkovi oddaji Spoznanje več, predsodek manj na Radiu Ognjišče smo gostili zgodovinarja dr. Staneta Grando. V ospredju pogovora je bila klavzura vladajoče koalicije, pokojninska reforma in slovesnost ob obletnici dražgoške bitke.

„Močna volja, trdno upanje in jasni cilji so najboljši pogoji za uspešno leto. Svojo usodo moramo držati v svojih rokah, potem bodo še tako velike težave manjše in lažje,“ je prepričan prof. Granda, ki se je dotaknil tudi odločitve državnega zbora, ki je referendumsko pobudo o pokojninski reformi poslal na ustavno sodišče.

„Dejstvo je, da je pokojninsko vprašanje širši evropski problem, tako kot pa pri nas prikazujejo, da je ta sprejeti zakon edini možen, s tem se pa ne morem strinjati,“ je poudaril Granda in kot razlog za to navedel vse večjo brezposelnost in podjetja, ki ne plačujejo prispevkov za pokojnine. „Če bi polovica teh ljudi, ki so nezaposleni dobili službo in če bi potem denar za pokojninsko zavarovanje pobirali od vseh tistih, ki so dolžni prispevati, potem bi bil problem popolnoma drugačen.“

„Če bo ustavno sodišče odločalo o tem, da je zbiranje podpisov nelegalno se mi zdi, da bo ljudi prikrajšalo za temeljno demokratično pravico. Tukaj se ne razsoja o tem ali je pokojninsko zakonodajo potrebno reformirati ali ne, razsoja se o tem ali je prav ta zakon, ki ga je ta vlada pripravila, da naj bi rešil pokojninsko zavarovanje edini pravilen,“ meni.

„Če česa ne razumem, pa ne razumem tega,“ je po slovesnosti ob 69. obletnici dražgoške bitke poudaril profesor Granda, ki trdi, da gre pri Dražgošah za „največjo vojaško partizansko napako“ in da ne moremo govoriti o veliki zmagi pri Dražgošah. „Tukaj so se partizani šli frontalno vojno z Nemci. Res, da tukaj niso bile elitne nemške sile, vendar je kljub temu to bila vojska, ki je bila izurjena, je imela orožje, je znala streljati, na partizanski strani pa ni bilo niti primernega orožja proti težkemu orožju, hkrati pa partizanska vojska ni bila izurjena. Bistvo partizanske taktike je hiter napad in potem beg. Spomnim se, ko nam je profesor pri zgodovini, ki je bil tudi sam partizan, dejal, da takšne strahotne napake, kot smo jo naredili v Dražgošah nismo nikoli več ponovili. Danes pa celo nekateri zgodovinarji sodelujejo pri slavljenju te velike tragedije.“

Prisluhnite oddaji.

Slovenija, Oddaje
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«