Nadaljuje se preventivna akcija Bodi preViden
Slovenija | 10.01.2011, 20:55
Začel se je drugi del vsakoletne preventivne akcije Bodi preViden, ki se bo sklenila 31. januarja. Njen namen je opozarjanje in osveščanje pešcev o pomenu vidnosti v prometu za njihovo varnost. Akcija je namenjena tudi opozarjanju voznikov, da morajo več pozornosti nameniti pešcem kot najranljivejšim udeležencem v prometu.
Vodja sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPV) Mateja Markl je na ponedeljkovi novinarski konferenci dejala, da lahko pešci za svojo varnost v prometu največ naredijo sami, tako da z različnimi pripomočki, denimo odsevnimi telesi, poskrbijo za vidnost. Ciljna skupina sedaj že tradicionalne akcije so pešci, med njimi "predvsem dve starostni skupini, in sicer starejši pešci, ki so najbolj pogosto žrtve prometnih nesreč med pešci, na drugi strani pa tudi otroci in mladostniki", med katerimi je veliko poškodovanih v nesrečah. Opozoriti želijo tudi voznike, predvsem na to, da v naseljih oziroma v bližini naselij prilagodijo hitrost in so bolj pozorni na pešce.
Marklova je povedala še, da se bo v sklopu akcije nadaljevala medijska kampanja, aktivnosti na šolah in dogodki po lokalnih skupnostih, ki jih organizirajo v sodelovanju z občinskimi sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu. Velik poudarek je na rekvizitu Vidku, s katerim prikazujejo nujnost uporabe odsevnih predmetov, razdelili pa bodo tudi 20.000 odsevnih trakov.
Sodelovali bodo tudi policisti, ki bodo izvajali tako preventivne dejavnosti kot poostren nadzor nad vozniki in pešci, je povedal Matjaž Leskovar iz sektorja prometne policije na generalni policijski upravi. Nadzor se bo izvajal "na tistih krajih, kjer so kršitve najpogostejše, in tam, kjer najpogosteje prihaja do prometnih nesreč".
V bližini prehodov za pešce bodo izvajali nadzor predvsem nad ravnanjem voznikov, saj je lani na prehodih umrlo kar 12 pešcev, nadzorovali pa bodo tudi, ali pešci pravilno prečkajo ceste. Sicer je bilo lani 19 odstotkov žrtev prometnih nesreč med pešci.
Kot je dejala Jožica Trlep iz mariborskega SPV, je pomembno, da se pešci sami začnejo zavedati, kakšni nevarnosti so lahko izpostavljeni na cestah, tudi v mestnem okolju. Med drugim bodo v Mariboru nadaljevali z opazovanjem pešcev, s katerim so do sedaj ugotovili, da 44 odstotkov pešcev nosi temna oblačila, 63 odstotkov pa jih ne uporablja odsevnih teles.
Aneta Lavtar in Boštjan Stare iz tržiškega SPV pa sta poudarila pomen sodelovanja z lokalno skupnostjo. Ker je akcija že stalna, so občani sami začeli vabiti predstavnike SPV, da predstavijo nevarnosti v prometu, pri osveščanju in širjenju informacij pa jim pomagajo tudi učitelji, župniki, predsedniki društev in lokalnih skupnosti ter ostali, ki imajo stike z velikimi skupinami ljudmi.