Slovenija v 2011
Slovenija | 02.01.2011, 20:11
Kljub temu, da leto 2011 ne bo volilno leto, politično ozračje zaradi tega ne bo nič manj pestro.
Kmalu referendumi
Koalicijski poslanci bodo predvidoma prihodnji teden vložili pobudo za ustavno presojo referenduma o pokojninski reformi. O pobudi bodo odločali na izredni seji državnega zbora, ki naj bi bila okoli 10. januarja, je povedal vodja poslancev SD Dušan Kumer. Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je sicer že večkrat napovedal, da bodo pobudo za referendum vložili v ustavno presojo. Meni namreč, da bi z referendumom oz. z odložitvijo uveljavitve pokojninske reforme lahko nastale nepopravljive posledice. Zbiranje podpisov za referendum se sicer začenja takoj po novem letu. Prav tako se bo začelo zbiranje podpisov še za en referendum – na zakon o malem delu.
Stari bomo 20 let
Slovenija bo letos obeležila 20. obletnico osamosvojitve. Že decembra smo praznovali 20.obletnico plebiscita, ki je bil eden najpomembnejših korakov v nizu mnogih prelomnih točk osamosvajanja Slovenije. „Plebiscit je bil potrditev dotedanjega politike Demosa, to se pravi večstrankarskega sistema in odprave komunizma,“ je poudaril zgodovinar Stane Granda. V parlamentu tedaj pot ni bila lahka, saj so morali sprejeti vso zakonodajo za resno osamosvojitev, ki je bila čez šest mesecev. Po uspelem plebiscitu je slovenska skupščina 25. junija 1991 sprejela Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti, ustavni zakon za njeno izvedbo in Deklaracijo o neodvisnosti. Slovenska samostojnost je bila takoj zatem postavljena na preizkušnjo, svojo suverenost pa je uspešno ubranila v desetdnevni vojni z Jugoslovansko ljudsko armado. Oktobra je uvedla svojo valuto, decembra pa novo ustavo.
Župane še Ankaran, Mirno, Trebnje in Koper
V skladu z odločitvijo ustavnega sodišča naj bi državni zbor še ta mesec ustanovil občini Ankaran in Mirna. Za novo občino Ankaran je na referendumu glasovalo 56 odstotkov udeležencev, v Krajevni skupnosti Mirna pa je za izločitev iz Trebnjega in samostojno občino glasovalo 88,72 odstotka volivcev. V obeh novih občinah ter Mestni občini Koper in Občini Trebnje bodo letos izvedli volitve občinskih svetov in županov. V Ankaranu se nanje že pripravljajo. Najverjetneje bo kandidiral pobudnik nove občine Gregor Strmčnik, ki si želi, da bi bil Ankaran organiziran tako, da ne bi hodili po navodila k strankam, temveč sami, skupaj naredili čim boljšo občino. Zagotovo bo kandidirala tudi stranka koprskega župana Borisa Popoviča. In kar sploh ni nepomembno: Koper in Ankaran si bosta po končanih postopkih na letni ravni delila luško koncesnino, ki je je za 3,5 odstotka njenih letnih prihodkov (v tekočem letu je šlo za 3,5 milijona evrov) in tudi skoraj pet milijonov evrov, ki jih Luka plačuje za nadomestilo stavbnega zemljišča.
Hrvaška, Hrvaška, ...
Na področju zunanje politike bodo po pričakovanjih tudi letos v ospredju odnosi s Hrvaško. Po uveljavitvi arbitražnega sporazuma bosta državi nadaljevali priprave na arbitražo. Do te je sicer še daleč - tudi če bo približevanje Evropski uniji teklo po pričakovanjih Zagreba, naj bi Hrvaška pristopno pogodbo podpisala najhitreje konec leta, šele takrat pa stečejo postopki, določeni v sporazumu.
Razpletalo se bo tudi reševanje vprašanja deviznih varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke. Potem ko je Zagreb lani privolil, da se ga bo reševalo v okviru nasledstva, morajo na to pristati še ostale naslednice SFRJ. Še ta mesec naj bi se sicer v Bosni in Hercegovini sešli visoki predstavniki za nasledstvo.