VIDEO: Intervju s prefektom Kongregacije za duhovnike
Papež in Sveti sedež | 07.12.2010, 22:27 Marta Jerebič
Kongregacija za duhovnike je eden od ključnih vatikanskih uradov, ki pomaga pri vzgoji duhovnikov in njihovem pastoralnem poslanstvu. Od minulega oktobra je mesto prefekta te ustanove zasedel italijanski kardinal Mauro Piacenza, ki način dela dobro pozna, saj njegov začetek pri kongregaciji sega v leto 1990.
„Z Božjo pomočjo želim biti Njegovo orodje in dober papežev služabnik. Papež prek Kongregacije za duhovnike skrbi za vse duhovnike, zato bom še naprej skrbel za edinost s svetim očetom,“ je povedal Piacenza.
Pod omenjeno kongregacijo spada 410 tisoč duhovnikov po svetu. Kardinal Piacenza skrbi za uspeh njihovega poslanstva. Obžaluje dejstvo, da množični mediji pogosto poročajo samo o slabih stvareh.
„V glavnem se duhovniki zelo posvečajo svojim dolžnostim in pastoralnemu življenju. Zelo se zavedajo lastne identitete, potrebe po molitvi in vodstva Svetega Duha v Cerkvi. Vsekakor moramo vselej biti pripravljeni na rast v Gospodu. Z drugimi besedami: potrebno se je manj zanašati nase in svojo moč, ter veliko bolj zaupati v Gospoda.“
Kardinal Piacenza je povedal, da so primeri spolnih zlorab zelo boleča izkušnja, saj so žrtvam povzročili veliko trpljenja, Cerkvi pa veliko škode. Pričakuje, da bodo postopki obravnave teh primerov v bodoče poenostavljeni in da si bodo odgovorni temeljito izprašali svojo vest.
„Potrebno si bo temeljito izprašati vest glede duhovniškega poklica, metodah vzgoje v semeniščih in teologije, ki jo tam razlagajo. Ne moremo namreč pričakovati, da bo oseba, ki prihaja iz okolja, v katerem ni pravilnega moralnega teološkega nauka in zdrave kristologije, rodila dober sad”.
Piacenza je zato k budnosti pozval odgovorne vzgojitelje bodočih duhovnikov, da bi ti lahko kakovostno pripravili bodoče kandidate.
„Učitelji morajo imeti odprte oči za vse. Če nekdo namreč želi postati duhovnik, mora na nek način biti „izjemna“ oseba. To pa zato, ker bo kot bodoči duhovnik plaval po močno razburkanem morju z velikim in splošnim nasprotovanjem prevladujoče kulture. Zato mora imeti dovolj „streliva“.
Novi prefekt Kongregacije za duhovnike je to spremembo dela in mišljenja označil za reformo, vendar ob tem tudi opozaril, da je to reforma v Katoliškem smislu, kar pomeni vrnitev h koreninam.
„Mislim, da je moja trenutna naloga predvsem ta, da ne odlašam z reformo. Reforma v katoliškem smislu besede pa pomeni vrnitev k izvoru, Jezusovemu Srcu, ki je skrivnost duhovništva. Zatorej morajo duhovniki nujno skrbeti za svoj odnos z Bogom“.
Omenjena reforma sledi navodilom papeža Benedikta XVI. ob sklepu leta duhovnikov. Gre predvsem za poziv duhovnikom sveta, da okrepijo svoj osebni odnos z Bogom.