Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Marjana DebevecMarjana Debevec
Škof Andrej Glavan (foto: ARO)
Škof Andrej Glavan

Katoličani ne uživamo niti najmanjših privilegijev

Slovenija | 27.12.2010, 13:03

„Cerkev na Slovenskem sta v letošnjem letu posebej zaznamovala dva dogodka. Prvi je bil Slovenski evharistični kongres, na katerega smo se pripravljali skoraj dve leti, s tem dogodkom pa je sovpadel tudi drugi, prav tako pomemben dogodek, beatifikacija prvega slovenskega mučenca,“ je v pogovoru za Radio Ognjišče o letu 2010 povedal novomeški škof msgr. Andrej Glavan.

Škof je v nadaljevanju pogovora Slovenski evharistični kongres ocenil kot enega največjih dogodkov v zgodovini Cerkve na Slovenskem. „Zaradi duhovne priprave, v zadnjih mesecih pa še skrbne organizacijske priprave, ki je potekala tudi s pomočjo sodelavcev Radia Ognjišče, je SEK presegel vsa pričakovanja. Ne le skeptikov, ki so v videli v evharističnem kongresu vračanje v neko preživelo preteklost, ampak tudi tistih, ki so se zaradi prvih reakcij nekaterih ideoloških nestrpnežev bali, da bodo nekateri razumeli evharistični kongres kot oživljanje celo nekega klerikalizma, katoliškega triumfalizma, presegel pa je tudi pričakovanje nas, ki nam je Slovenska škofovske konferenca zaupala pripravo kongresa in smo verovali v njegove duhovne sadove,“ je poudaril novomeški škof, ki je bil tudi predsednik organizacijskega odbora za pripravo SEK-a. „Pomen tega slavja, ko smo slovenski katoličani dali duška svoji veri, je tudi v tem, da takšni dogodki vlivajo našim vernikom samozaupanje in zdrav ponos, ki ga slovenskemu človeku velikokrat primanjkuje.“

Novomeški škof Andrej Glavan je v pogovoru za naš radio izrazil upanje, da bo božji služabnik Janez Frančišek Gnidovec čimprej prištet med blažene. „Upam, da bo beatifikacija kmalu, po mojem pričakovanju vsekakor pred 140. obletnico njegovega rojstva, ki jo bomo obhajali leta 2013.“

Glede socialnih stisk, ki se povečujejo zaradi gospodarske krize, pa je dejal, da „je videti, da je v Sloveniji gospodarska kriza še hujša kot v nekaterih drugih evropskih državah evro območja.“ Škof to dejstvo pripisuje neutrjeni demokraciji in „nezaživeti“ pravni državi. „Dopustila je divjo privatizacijo, ki je po eni strani povečala množico brezposelnih, po drugi strani pa milijardne vsote spravila v žepe bogatašev in na njihove bančne račune doma, predvsem pa v tujini,“ poudarja novomeški škof, ki ga skrbi tudi vse večje naraščanje brezposelnosti, kar pa povzroča tudi velike socialne stiske. Na vprašanje, kako se je na te stiske odzvala Cerkev, pa je dejal: „Preko Karitas je Cerkev tudi materialno pomagala in to ne le v naravnih katastrofah, ampak tudi brezposelnim in socialno ogroženim družinam.“

Novomeški škof, ki je vse pozval k solidarnosti, je ocenil tudi sodelovanje med državo in Cerkvijo: „Sodelovanje z državo je še vedno zelo zadržano ali bolje rečeno veliko slabše in težje, kot v vseh primerljivih sosednjih državah. Med Svetim sedežem in Vlado RS je bil sklenjen sporazum na nekaterih osnovnih področjih, a ko gre za konkretizacijo, je vedno težko. Sredstva za pomoč pri obnovi kulturne in verske dediščine se prav tako zmanjšujejo, morda zaradi krize. Nekateri pa so začeli fantazirati, da je Katoliška cerkev v privilegiranem položaju. Niti najmanjših privilegijev ne uživamo katoličani. Seveda je naš privilegij, da smo največja verska skupnost, a dejansko to nič ne pomeni. Če smo stokrat ali tisočkrat večja verska skupnost kot nekatere druge, to ne pomeni, da dobimo tisočkrat več sredstev.“

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...