Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Marjana DebevecMarjana Debevec
Škof Metod Pirih (foto: Benjamin Pezdir)
Škof Metod Pirih

Škofje Pirih, Lipovšek in Štumpf vabijo k solidarnosti

Slovenija | 23.12.2010, 13:02

Vernikom so blagoslovljene božične praznike zaželeli tudi celjski, murskosoboški in koprski škof. Tako je škof Stanislav Lipovšek poudaril, da smo vsi potrebni oznanila, tolažbe, moči, veselja in upanja, ki ga prinaša božična skrivnost. Škof Peter Štumpf poudarja, da božič pomeni dotik Boga, škof Metod Pirih pa, da smo poklicani, da postanemo orodje ljubezni.

Škof Lipovšek: V teh dneh se pridružimo pastirjem na poti k jaslicam

Celjski škof msgr. Stanislav Lipovšek je poudaril, da med božičnimi prazniki, „naša srca napolnjuje velika želja, da bi v vsej polnosti vstopili v luč, ki je prišla na svet, da razsvetljuje vsakega človeka. Ta luč je Jezus Kristus, novorojeni Odrešenik; ta luč je njegov evangelij, ta luč je njegovo delo odrešenja, ki se »tu in sedaj« ponavzočuje v božičnem bogoslužju.“

Ordinarij Lipovšek je poudaril, da skrivnostno božično dogajanje gotovo doseže vrhunec v srečanju z novorojenim Odrešenikom v molitvi, pri sveti spovedi in še posebej pri božičnem prazničnem bogoslužju, ki ponavzočuje skrivnost Gospodovega rojstva. „Moje božično voščilo, dragi bratje in sestre po veri in vsi, ki v srcu dobro mislite, je iskrena želja, da bi v teh prazničnih dneh v vsej polnosti doživeli veselje in mir, ki so ga v božični noči oznanjali angeli in želi v teh dneh napolnjevati tu naša, že nekoliko utrujena in razbolela srca, ko se domala na vsakem koraku soočamo s posledicami ne samo ekonomsko-socialne, ampak tudi versko-moralne krize, ki ji ni videti konca. Zato se lepo zahvalim vsem dobrodelnim ustanovam, še posebej sodelavcem Škofijske Karitas Celje in župnijskim Karitas ter vsem, ki pomagate ljudem v stiski in tako oznanjate Božjo dobrotljivost in ljudomilost, ki se nam razodeva v jaslicah,“ je poudaril škof Lipovšek in dodal, da smo vsi potrebni oznanila, tolažbe, moči, veselja in upanja, ki ga prinaša božična skrivnost. „Zato se v teh dneh pridružimo pastirjem na poti k jaslicam. To lahko storimo po naših domovih in družinah, ko bomo ob vseh obveznostih poiskali trenutke zbranosti in molitve.“

Škof Pirih: Dobrota – znamenje Božje ljubezni

Koprski škof msgr. Metod Pirih je poudaril, da smo poklicani, da postanemo orodje ljubezni, da bi lahko Božjo ljubezen posredovali drugim in tako tkali in pletli vedno večjo mrežo ljubezni. „Že na slovenskem evharističnem kongresu letos junija v Celju smo škofje poudarili, da je evharistijo treba uresničiti v življenju, zato je letošnje pastoralno leto posvečeno dobrodelnosti, solidarnosti in ljudem v stiski pod geslom: »Nosite bremena drug drugemu« (Gal 6, 2). Javna občila nam vsak dan sporočajo o novih stečajih, o krivicah, ki se dogajajo delavcem in o stiskah mnogih ljudi. Gospod nas pošilja k ljudem: k bolnim, trpečim, osamljenim, k malim in odraslim, k revnim in bogatim, k vernim in nevernim. Naj vsi odkrijejo v nas dobre, plemenite, ljubeznive in poštene ljudi, ki jim hočejo dati nekaj od tistega, kar so prejeli v božični skrivnosti,“ je dejal škof Pirih, ki je spomnil na to, da bodo na škofiji Koper namesto božičnih voščilnic sredstva, ki bi jih uporabili v ta namen, namenili družinam v stiski. „Če smo sprejeli Božje dete v svoje srce, to se zgodi na posebno bogat način pri sv. obhajilu, to povečuje našo spoštljivost in odprtost do slehernega človeka,“ je poudaril škof in sklenil svoje voščilo z besedami, da dobrota, ki jo izkazujemo ljudem, ki so se znašli v težavah, je neprecenljive vrednosti.

Škof Štumpf: Božič pomeni dotik Boga

Murskosoboški škof msgr. Peter Štumpf je v božičnem voščilu poudaril, da se je Jezus rodil za križ, da mi sami ne bi trpeli in umirali. „Postal je ubog, da bi mi v njem obogateli. Ponižal se je, da bi nam vrnil izgubljeno dostojanstvo. Postal nam je sopotnik, od začetkov našega bivanja, pa vse do srečanja z njim v nebeški slavi. Tega se veselimo. Božič pomeni dotik Boga,“ je dejal škof in spomnil, da na mnogih oknih hiš, blokov ali domov v Prlekiji in v Prekmurju gori sveča, prižgana ob plamenu iz betlehemske votline. „Z rahlim, morda ugašajočim plamenom bo mimoidoče opozorila: »Tudi tukaj živi človek, ki ga nihče ne ljubi, ki ga nihče ne potrebuje, ki mu nihče ne pomaga in je zavržen ali pozabljeni. Pridi za hip, vstopi, podari mu luč.« In ko boš vstopil ali vstopila, da prižgeš luč pozdrava, podariš spodbudno besedo, skromno darilo, izraziš voščilo ali opraviš molitev, bo v osamljenem srcu zasijala Luč, Jezus Kristus, ki preganja temo in prižge svetlobo pri mnogih, že davno zamrle vere, ohlajene ljubezni in ugaslega upanja.“

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...