Ljudmila Novak
Novak: Vladne stranke nimajo izdelane strategije
Slovenija | 28.12.2010, 11:25
„Vsaka od koalicijskih strank vleče na svoje,“ je pred koncem leta v pogovoru za Radio Ognjišče stanje v vladajoči koaliciji ocenila predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak. Prepričana je, da vlada nima jasnih ciljev, kam želi peljati Slovenijo.
Leto 2010 ni bilo lahko za Slovence, meni predsednica NSi, ki je prepričana, da je podelitev odlikovanja Tomažu Ertlu sprožilo nov ideološki boj. „V političnem smislu bi se dalo mnogim težavam izogniti. Posebej podeljevanju odlikovanja, kajti to je ideološka zadeva, to je sprožilo novi ideološki boj, podobno kot je bil zakon o javni Radioteleviziji, ki je bil prav tako politično naravnan,“ meni Novakova in dodaja, da bi morala država več sredstev nameniti „zdravim“ slovenskim podjetjem. „Banke so v krču, podjetjem ne dajejo posojil, niti za tiste naložbe, ki so perspektivne, kjer imajo zagotovljen odkup proizvodov. Zato apeliram na slovenske bančnike, na NLB in druge banke, da naj vendar sprostijo ta krč. Presodijo, katere naložbe so perspektivne. Prepričana sem, da se bo to potem vrnilo v banko, če bodo delavci imeli delo, če bodo znova trošili, če bomo imeli prihranke, če bodo dobili plače. Kakor je v preteklosti bilo preveč lahkomiselnega dodeljevanja kreditov. tako mislim, da so se banke sedaj preveč zaprle, to pa škoduje slovenskemu gospodarstvu.“
Glede reševanja gospodarskega stanja v državi pa je predsednica NSi prepričana, da se je vlada reševanja lotila na napačni strani. „Državna blagajna ima vse manj sredstev pa kljub temu mislim, da je potrebno sprejeti davčne olajšave za podjetja, kajti imajo prevelike stroške dela in zato tudi mnoga propadajo,“ meni in ob tem opozarja na vse večjo plačilno nedisciplino, ki bi jo morala urediti država. „Plačilno nedisciplino je potrebno strogo vzeti pod drobnogled in jo čim več narediti, da se bo zmanjšala.“
„Vsaka od koalicijskih strank vleče na svoje,“ pa je Ljudmila Novak odgovorila na vprašanje o oceni dela vlade. „Če pogledamo vladno stranko Karla Erjavca, DeSUS potem se predsednik Erjavec ves čas obnaša kot da ni del vlade,“ poudarja predsednica NSi. „Treba je gledati bolj v celoti, kam bomo to državo pripeljali, kako bomo določene probleme rešili. Vladne stranke so ob tem pokazale, da nimajo izdelane strategije, da bolj reagirajo na trenutno dogajanje, na žalost pa si vsaka stranka tudi prizadeva, kje bo dobila največji plen pri državnih podjetjih.“