Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Združenje novinarjev in publicistov (foto: ARO)
Združenje novinarjev in publicistov

ZNP poziva vlado k umiku osnutka zakona o medijih

Slovenija | 14.12.2010, 15:22

Združenje novinarjev in publicistov (ZNP) pozdravlja odločitev volivcev, da na referendumu niso podprli novi zakon o Radioteleviziji Slovenija. Ob tem pozivajo vlado, naj umakne osnutek zakona o medijih. Po njihovem mnenju zakon predstavlja "napad na avtonomno, profesionalno novinarstvo in pomeni grobo vmešavanje v svobodo javne besede".

"Združenje novinarjev in publicistov pozdravlja odločitev volivcev, da na referendumu zavrnejo sporni zakon o RTV Slovenija, ki ga je pripravilo ministrstvo za kulturo pod vodstvom ministrice Majde Širca. Ob tem opozarjamo, da ministrica še naprej zavaja javnost, ko se sklicuje na domače in tuje strokovnjake, ki naj bi zakonu ploskali, ali ko trdi, da ga je podprla tudi novinarska stroka, zlasti zaposleni v RTVS. Ne eno ne drugo in ne tretje ni res. Zakon so zavrnili celo nekateri eksperti, ki so bili na začetku povabljeni v njegovo nastajanje, kritizirali so ga tudi tuji strokovnjaki, ki so bili zaprošeni za njegovo oceno, prav tako tudi Svet Evrope. Novinarji o zakonu niso imeli enotnega mnenja. Združenje novinarjev in publicistov, ki za razliko od Društva novinarjev Slovenije ni bilo povabljeno niti v ekspertno skupino, je vseskozi izražalo jasne pomisleke in nasprotovanja. Tudi novinarji na RTVS so v anketi, ki jo je pripravila koordinacija novinarskih sindikatov, zavrnili vse tri glavne točke zakona, ki zadevajo njihovo poklicno delovanje. Dva od treh hišnih sindikatov sta zakon zavrnila, prav tako tudi svet delavcev kot najvišji organ zaposlenih na RTVS," je v izjavi zapisal predsednik združenja Igor Kršinar.

Prepričan je, da je bil zakon pripravljen na ideološko in politično samovoljen način. "Ministrica pri njegovi pripravi ni spoštovala temeljnega demokratičnega načela, da je prav in dostojno, če v priprave tako pomembnega javnega zakona vključi kar največ različnih posameznikov, ki o vprašanjih javnih radiotelevizij vendarle nekaj vedo in ki bi si iskreno prizadevali, da bi novi zakon v čim večji meri zmanjšal politični vpliv vsakršne oblasti na RTV Slovenija. Poleg tega je zakon nastajal v vzdušju in praksi argumentov moči vladajočih in ne na osnovi moči argumentov in pomislekov, ki so jih izražali celo posamezniki iz ekspertne komisije, ki jo je ministrica imenovala. Ob oblastni, koalicijski, zlasti pa ob argumentaciji same ministrice Majde Širce zlasti v pred referendumskem času se je pojavilo ogromno zavajanj, neresnic, polresnic in celo čistih laži; zamolčalo se je pomembne pripombe tujih ekspertov, zavajalo se je o tem, kaj o zakonu meni notranja javnost na RTVS, ki je zakonu večinoma nasprotovala, vpetost večine medijev v enoumno prikazovanje samo »genialnosti« Šircinega zakona o RTV, pa je pripomogla tudi k temu, da ljudje takšnemu navijaštvu niso več povsem verjeli in tudi ne zaupali. Stran predlagateljev tega zakona na čelu z ministrico Širco se ni zatekala k argumentom, ki bi pojasnjevali in podkrepili prednosti tega zakona, ampak k diskvalifikacijam nasprotnikom, po potrebi pa celo k ponovnim izmišljenim kriminalizacijam prejšnjega RTV vodstva," so prerpičani v Združenju novinarjev in publicistov kjer tudi menijo, da bi morala vladajoča koalicija zakone, ki zadevajo medije in novinarje, sprejemati v soglasju z vso strokovno javnostjo.

"To je bila navsezadnje tudi predvolilna obljuba premierja Boruta Pahorja, ki jo je po prihodu na oblast pogoltnil. Ministrica, ki zavaja javnost in širi neresnice, ne uživa zaupanja našega združenja, očitno pa tudi ne volivcev, da bi še naprej krojila slovenske medije. Treba je namreč vedeti, da je ministrica Majda Širca že pripravila tudi osnutek Zakona o medijih, ki je gledano v celoti napad na avtonomno, profesionalno novinarstvo in pomeni grobo vmešavanje v svobodo javne besede. Tudi po prvih strokovnih in konkretnih pripombah na to njeno besedilo, le-tega ni bila pripravljena dopolniti in spremeniti v skladu z evropsko prakso, na katero se ministrica sicer zelo rada zelo pogosto sklicuje. Osnutek tega zakona o medijih namreč predstavlja zelo odkrit napad na medijsko svobodo, skozi zbirokratizirane postopke, ki jih zakon uvaja, pa tudi napad na zdravo pamet. Združenje novinarjev in publicistov je zato prepričano, da bo tudi Zakon o medijih Majde Širca in Zaresa doživel enako usodo kot zakon o RTV! V združenju bomo storili vse, da bodo o tem zelo pomembnem zakonu tudi odločali državljani in državljanske na referendumu, saj je javnost, ki so ji mediji namenjeni, še edini garant, ki lahko prepreči diktatorsko samovoljo sedanje koalicije, ki nas na področju medijske zakonodaje vrača v trda sedemdeseta leta in nam ponovno vsiljuje zloglasni 133. člen pod taktirko sovražnega govora. Od vlade Boruta Pahorja prav zaradi tega pričakujemo, da bo v predal zaprašene avtokratske in cenzorske zgodovine pospravila tudi ta osnutek zakona o medijih," so še zapisali v ZNP.

Slovenija, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...