Aleš KarbaAleš Karba
Meta PotočnikMeta Potočnik
Potrata, Franca, Anderlič, Petek (foto: ARO)
Potrata, Franca, Anderlič, Petek

Soočili smo zagovornike in nasprotnike zakona o RTVS

Slovenija | 08.12.2010, 20:43

Pred nedeljskim referendumom o zakonu Radioteleviziji Slovenija smo v studiu Radia Ognjišče soočili zagovornike in nasprotnike omenjenega zakona. Svoja stališča so soočili poslanka SD Majda Potrata, poslanec SDS Miro Petek, poslanec LDS Anton Anderlič in podpredsednica SLS Olga Franca.

Poslanec Slovenske demokratske stranke Petek je dejal, da nov zakon o RTV po mnenju njihove stranke ni bil potreben. „Seveda so bile morda potrebne manjše korekcije, tudi ta obstoječi zakon seveda ni povsem zveličaven,“ je dejal Petek in omenil mnenja tujih strokovnjakov, ki so ga podali okrog novega zakona o RTV. Posebej se je dotaknil mnenja poljskega strokovnjaka, ki je dejal, da nov zakon ohranja ali ustvarja preveč odprtih možnosti za politično in administrativno vmešavanje v delovanje RTV Slovenija.

Poslanka Socialnih demokratov Majda Potrata pa je dejala, da kot zagovornica zakona pričakuje, da bo ta na referendumu potrjen. „Če zakon ne bo potrjen na referendumu, potem bo v veljavi ostal zdajšnji zakon. Ostal bo javni zavod RTV,“ meni poslanka in dodaja, da bo v primeru zavrnitve zamujena „dobra priložnost za vpeljavo tudi tistih programskih vsebin, ki povečujejo programski čas ali omogočajo, da pridejo do besede tudi nekatere manjšine, ki do zdaj niso imele prostora v programih RTV Slovenija.“

„Dejstvo je, da mi želimo vseskozi imeti pred seboj poslanstvo RTV-ja kot javnega servisa za državljane in državljanke. Tako imamo državljani in državljanke, ki smo obvezni plačevanja prispevkov za RTV, pravico tudi do objektivne obveščenosti, do kulturnih, informativnih, izobraževalnih ter drugih vsebin za katere je zavezan samo ta organ oziroma samo ta zavod oziroma ta inštitucija RTV,“ pa je dejal poslanec Liberalne demokracije Slovenije Anton Anderlič in dodal, da je nerazumljivo, da se z „razvojem tudi strokovnih in znanstvenih dognanj v drugih državah in drugod, ko gre za napredek na posameznih področjih ne dopusti, da bi se s v skladu tem tudi v Sloveniji nekatere stvari izboljševale na boljše.“

Podpredsednica Slovenske ljudske stranke Olga Franca pa je prepričana, da se v novem zakonu ne vidi zmanjšanje vpliva politike. „Če bi vladajoča koalicija želela odstranit vpliv politike, torej imenovanje predstavnikov skozi državni zbor in predstavnikov, ki jih imenuje predsednik republike, potem bi to ukinili. Ampak število ostaja isto. Pet jih še nadalje imenuje DZ in dva predsednik republike,“ je prepričana podpredsednica SLS.

Prisluhnite soočenju.

Slovenija, Politika
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...