Aleš KarbaAleš Karba
Meta PotočnikMeta Potočnik

Zakon o RTV znižuje demokracijo?

Slovenija | 06.12.2010, 13:37

V nedeljo bomo na referendumu odločali o Zakonu o RTV, ki ga je sprejela vladajoča koalicija. Kaj ta prinaša za zaposlene, ni dovolj jasno, zato mu nasprotujejo tudi nekatera novinarska imena javne RTV.

Zaposleni ne vedo, kaj jih čaka

RTV Slovenija po novem zakonu ne bo več javni zavod, temveč pravna oseba javnega prava posebnega kulturnega in nacionalnega pomena. Prav ta dikcija je za mnoge novinarje vprašljiva, saj pisci zakona ne znajo povedati, kaj konkretno bo to pomenilo za javni zavod in gospodarsko družbo. Kot je dejala novinarka Televizije Slovenija Rosvita Pesek za Reporter, se bi „morebitna ločitev na komercialni in javni del nujno poznala na prezaposlovanju in tudi programu“. Če se bo zavod statusno preoblikoval, bo to zagotovo pomenilo nove pogodbe o zaposlitvi, „bogve, kaj bodo prinesle“, pravi Peskova. Doslej niti ministrstvo niti generalni direktor RTV nista odgovorila na konkretna vprašanja. Poleg tega se Rosvita Pesek sprašuje, zakaj na začetku priprave novega zakona k sodelovanju niso povabili njih, ampak pravnika iz konkurenčne POP tv. To nekako jasno nakazuje, da ima konkurenca apetite po oglaševalskem kolaču ali po deležu iz naročnine.

Mamić: Najpomembnejši referendum po osamosvojitvi

Kakorkoli, javnost se trenutno precej malo zanima za nedeljski referendum, mnogi še vedo ne, da bo, čeprav je po besedah Tina Mamića to najpomembnejši referendum po osamosvojitvi države.

„Odloča namreč o demokraciji. Nacionalna Radiotelevizija je postala precej politično pluralna šele pred petimi leti, ko je zakon končno v programski svet pripeljal dva enakovredna politična pola, novi zakon pa to spreminja in uzakonja programski svet, ki bo vedno večinsko levičarski.“ Mamić ob tem pozdarja, da je imela Televizija Slovenija najpomembnejšo vlogo pri razkrivanju afer o bulmastifih in Simoni Dimic. „Če bo večina na referendumu potrdila novi zakon, bo večina afer pomedena pod preprogo!“

Izguba krita iz naših žepov

Predlagatelji referenduma prav tako ocenjujejo, da gre za izjemno škodljiv zakon. Zakon o RTV Slovenija namreč prinaša drugačno finančno konstrukcijo in popolno spremembo institucije, ki je z njim povezana. Preoblikovanje statusnega položaja, torej delitev na javni in tržni del, pomeni, da kadar bo javni zavod imel izgubo, bomo to pokrivali davkoplačevalci, saj bo šlo za javni interes, ko pa bo RTV imela dobiček, bo za to zaslužna uprava, ki si bo dobiček delila. Konkretno to pomeni, da si bo lahko pet članov uprave kar lepo napolnilo žepe, pravijo v litijskem odboru SDS. Menijo, da je eden pomembnejših razlogov za spremembo zakona ideološka zaveza koalicije, da si RTV dokončno podredi.

Slovenija, Politika
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...