Katoliška Cerkev proti novemu zakonu o RTVS
Slovenija | 09.12.2010, 12:52
Komisija za sredstva družbenega obveščanja pri SŠK zavrača zakon o RTVS zato, ker je prepričana, da ta zmanjšuje demokratične pravice registriranih verskih skupnosti. "Komisija zato poziva volivce, naj novega zakona ne podprejo," piše v sporočilu.
Komisija za sredstva družbenega obveščanja (KSDO) pri Slovenski škofovski konferenci (SŠK) je na svoji seji v petek, 5. novembra 2010, obravnavala sklep o referendumu in sprejela naslednje stališče pod katerega je podpisan murskosoboški škof Peter Štumpf sicer predsednik KSDO pri SŠK:
Katoliška Cerkev v Sloveniji si je ves čas po demokratičnih spremembah prizadevala, da bi verske skupnosti v Programskem svetu RTV SLO imele dva predstavnika: Katoliška Cerkev kot največja verska skupnost enega in vse druge verske skupnosti drugega.
To upravičeno pričakovanje Katoliške Cerkve in drugih verskih skupnosti je upošteval šele veljavni zakon o radioteleviziji Slovenija iz leta 2005 in določil, da sta v Programskem svetu dva predstavnika registriranih verskih skupnosti, ki ju imenuje predsednik republike: enega na predlog Katoliške Cerkve, drugega pa na predlog drugih registriranih verskih skupnosti.
Novi zakon o radioteleviziji Slovenija, o katerem bomo odločali na referendumu, to demokratično pridobitev verskih skupnosti zmanjšuje, saj določa, da je v Svetu samo en predstavnik registriranih verskih skupnosti. Komisija za sredstva družbenega obveščanja pri SŠK meni, da novi zakon zmanjšuje demokratične pravice registriranih verskih skupnosti, zato ga zavrača. Hkrati poziva člane Katoliške Cerkve in tudi drugih verskih skupnosti, naj se udeležijo napovedanega referenduma in glasujejo proti novemu zakonu o radioteleviziji Slovenija. Novi zakon verujočim jemlje že uveljavljene demokratične pravice, ki so se v Programskem svetu RTV SLO pokazale za koristne in potrebne. Komisija zato poziva volivce, naj novega zakona ne podprejo.