Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko
Škof Peter Štumpf (foto: Škofija Murska Sobota)
Škof Peter Štumpf

Prekmurski duhovniki o vzgoji v bogoslovju

Cerkev na Slovenskem | 01.12.2010, 18:55

Duhovniki murskosoboške škofije so se v začetku adventa zbrali v Veržeju na duhovni obnovi. Srečanje je vodil murskosoboški škof Peter Štumpf.

Duhovno obnovo so začeli v župnijski cerkvi sv. Mihaela z molitvijo pred Najsvetejšim, ki jo je vodil generalni vikar Franc Režonja. Škof Peter Štumpf je v razmišljanju v ospredje postavil tri svetopisemska znamenja: čredo, pastirja in skalo. „Čreda je znamenje za vernike, ki so nam zaupani, pastir je duhovnik, voditelj te skupnosti, skala pa je Kristus,“ je dejal škof.

Spraševanje vesti je pripravil voditelj pastoralne službe Franc Zorec in navedel nekaj misli iz adventnega pisma škofa Štumpfa in misli Lojzeta Kozarja. Sledila je spoved, h kateri so bili povabljeni vsi duhovniki.

Drugi del srečanja je potekal v zavodu Marianum. Pogovor je potekal o problemu pedofilije. Navzoči so ugotavljali, da je potrebna primerna vzgoja v bogoslovju, pa tudi nenehno duhovno oblikovanje duhovnikov. Vsak duhovnik ima tudi dolžnost, da je "angel varuh" drugemu duhovniku, da drug drugega spremlja. Potrebno se je pogovarjati in graditi ozračje zaupanja.

Pismo mursosoboškega škofa Petra Štumpfa

Če hočeš lepo živeti, pobožno opravljaj prve petke in bolnikom omogoči, da prejemajo sveto obhajilo!

Spoštovani bratje in sestre!

Z udeleženci Pastoralnega tečaja v Kančevcih, v četrtek, 2. septembra 2010, smo sklenili, da bomo v naši, murskosoboški škofiji, v letu solidarnosti še posebej pozorni na možnost prejema svetega obhajila bolnikov, ki so po naših domovih, na spravo in problem alkoholizma med nami. O spravi in alkoholizmu vam bom pisal v adventu in postu, sedaj pa bi vas povabil k razmisleku o pomenu pobožnosti prvih petkov za zdrave in bolne ter prejemu svetega obhajila naših bolnih.

Cerkev kot zaklad ohranja starodavno navado pobožnost prvih petkov. Ta dan si duhovniki posebej rezervirajo za obisk bolnikov po domovih. Še kot ministrant se spomnim, da sem na teh poteh spremljal župnika, ki je bil oblečen v talar (duhovniška dolga črna suknja), koretelj (bela liturgična srajca) in štolo. V rokah je imel ciborij (posodico s Presvetim Jezusovim Telesom pod podobo kruha). Ko so ljudje srečali župnika, so se ustavljali, poklekali ali pa se pokrižali, saj so tako pozdravili Jezusa. Na domu bolnika so v sobi, kjer je ležal, pripravili mizico, pogrnjeno z belim prtom, na sredi so postavili križ, ob njem pa prižgani sveči in kozarec z blagoslovljeno vodo. Vsi domači so se umaknili iz sobe, da je bolnik najprej opravil sveto spoved in se nato pridružili molitvi, ki je spremljala prejem svetega obhajila ali pa še prej svetega bolniškega maziljenja.

V čem je pomembnost pobožnosti prvih petkov?

V čem je pomembnost pobožnosti prvih petkov? Na veliki petek popoldne je vojak Jezusu, ki je bil pribit na križ, s sulico prebodel Srce. Iz srčne rane sta pritekla kri in voda, ki sta pričela izpirati grehe vsega človeštva. Papež Janez Pavel II. je o velikodušnosti Srca Jezusovega dejal: »Odprto je za vse in vsakogar posebej. Popolnoma je odprto in njegova velikodušnost ne bo nikdar prenehala. Velikodušnost Jezusovega Srca pričuje o dejstvu, da ljubezen ni podvržena zakonitosti smrti, ampak zakonitosti vstajenja in življenja. Pričuje o dejstvu, da ljubezen raste s tem, da ljubi, saj je to njena pristna narava.«

Sv. Marjeta Marija Alacoque je v 17. stoletju v posebnih od Cerkve potrjenih videnjih prejela od Jezusa več zagotovil ali obljub, ki se bodo izpolnile na častilcih njegovega Srca. Te Jezusove obljube se glasijo:

  • Dal jim bom vse milosti, ki jih potrebujejo v svojem stanu.
  • Naklonil bom mir njihovim družinam.
  • Tolažil jih bom v trpljenju.
  • Varno zavetje jim bom v življenju, posebno ob smrtni uri. Tisti, ki mi bodo vdani in meni posvečeni, se ne bodo pogubili.
  • Dal jim bom obilen blagoslov pri vsem delovanju.
  • Grešniki bodo našli v mojem Srcu vir in neizmerno morje usmiljenja.
  • Mlačni (posebej redovne osebe) bodo postali goreči.
  • Goreči (posebej redovne osebe in duhovniki) bodo hitro dospeli do velike popolnosti, če se mi bodo popolnoma posvetili, me častili in ljubili.
  • Bogato bom blagoslovil kraje in skupnosti, kjer bodo imeli na častnem mestu podobo mojega presvetega Srca in ga bodo ljubili in častili ter se mu izročili v posebno varstvo. Na ta način bom ponovno zedinil sprte družine in pomagal družinam v kakršnikoli stiski, če se bodo z zaupanjem obračale name.
  • Tistim, ki delajo za rešitev duš, bom dal, da bodo spreobrnili tudi najbolj trdovratne grešnike, če bodo prisrčno častili moje Srce in to čaščenje širili med ljudmi.
  • Imena tistih, ki bodo širili to čaščenje, bodo neizbrisno zapisana v mojem Srcu.
  • Tistim, ki bodo zaporedoma devet prvih petkov prejeli sveto obhajilo, obljubljam milost končnega spreobrnjenja. Ne bodo umrli v moji nemilosti in brez svetih zakramentov. Moje Božje Srce jim bo v zadnjem trenutku varno pribežališče.

Jezus torej obljublja častilcem njegovega Srca in udeležencem pri pobožnostih prvih petkov bogato pomoč v življenju in srečno večnost v nebesih. Po nekaterih župnijah birmanci, skupaj s starši in celo z botri, v pripravi na sveto birmo obhajajo devet prvih petkov prav zaradi teh dvanajstih Jezusovih obljub. Če je ta priprava resna, je gotovo najbolj duhovno koristna za mlade.

Veselim se župnij, kjer imajo pobožnost prvih petkov. Skrbi pa me, kjer so jih ukinili. Župnike in vernike zato prosim, da tam, kjer nimajo več pobožnosti prvih petkov, da jo zopet uvedejo. Gre za pobožnost, ki nam zagotavlja večno zveličanje!

Bolniki, ki so najbolj podobni trpečemu Jezusu, imajo vso pravico, da so tudi deležni teh duhovnih, bogatih sadov. Domači pa imajo dolžnost, ki jim jo nalaga Jezus, da jim to omogočijo.

Mnogi bolniki bi radi prejeli sveto obhajilo tudi ob nedeljah, pa se morajo zadovoljiti z gledanjem ali poslušanjem svete maše po televiziji, oziroma po radiu. Nedelja je sveti dan, saj se spominjamo Jezusovega vstajenja od mrtvih. Kristjani imamo privilegij, da se v nedeljo lahko udeležimo svete maše, poslušamo Božjo besedo in prejmemo Jezusa v srce pod podobo kruha. Duhovnik ne more ta dan obiskati vseh bolnikov v župniji in jih obhajati. Zato prosim sobrate župnike, da določijo tiste može in žene, fante in dekleta, ki živijo krščansko, da bodo po nedeljski sveti maši odnesli sveto obhajilo bolnikom doma ali pri sosedovih. Delivci svetega obhajila bolnikom po domovih so lahko vsi, ki že imajo dovoljenje od škofa kot izredni delivci pri sveti maši ali pa so izbrani na novo. Te bom posebej potrdil v njihovi službi. S pomočjo dr. Julke Nežič bomo zanje pripravili ustrezni seminar, da se bodo poučili glede tega svetega dejanja. Dobili bodo molitvenik, ki jim bo v pomoč pri samem obhajanju in pa posodico za prenos svetega obhajila iz cerkva pa do doma. Sveto hostijo za bolnike po domovih naj jim župnik zaupa šele po sveti maši, nikakor pa med obhajilom. Vsakega delivca mora župnik osebno poznati, da ne bi prišlo do zlorab. Nikakor se ne sme dogajati, da bi bolniki prejemali sveto obhajilo, zanemarjali pa bi sveto spoved. Zato mora župnik bedeti nad tem in tudi bolnikom, ki jih sicer ne obišče ob prvih petkih, omogočiti na primeren dan sveto spoved.

To so lahko bremena. Vendar moramo odpraviti predsodke, nelagodja, vse mogoče izgovore in omogočiti Jezusu, da vstopi v srca naših bolnikov.

Globoko verujem, da samo Jezus v sveti hostiji lahko prenovi naša srca in tako celo škofijo!

V Gospodu vas pozdravljam in blagoslavljam!

Cerkev na Slovenskem
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...