Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Sneg bo pobelil tudi nižine (foto: Wikipedia)
Sneg bo pobelil tudi nižine | (foto: Wikipedia)

Slovenijo bo pobelil sneg

Slovenija | 25.11.2010, 15:15

Mesec november, ki se že izteka, je bil za razliko od dolgoletnega povprečja nenavadno topel. Po oceni meteorologov so bile temperature od tri do štiri stopinje višje. A tega bo že v petek konec, saj se bo po napovedih Agencije za okolje že jutri vreme ohladilo, tako da lahko pričakujemo prvo sneženje.

Prvi snežinke lahko pričakujejo na Severnoprimorskem in Notranjskem, kjer bi v petek lahko začelo snežiti že dopoldne, popoldne in zvečer pa naj bi se sneženje razširilo že po vsej državi. Snegu naj bi se ognili le v obalnem pasu in na Goriškem.

Po napovedih naj bi zapadlo med 10 in 20 centimetri snega. Višina snežne odeje pa bo verjetno nekoliko nižja, ker so tla razmeroma topla in se bo zato sneg sprva nekoliko talil. Ker v soboto ni pričakovati otoplitve, bi se zapadli sneg lahko obdržal. V nedeljo popoldne pa nas čaka nova snežna pošiljka, ko bi ponovno lahko zapadlo do 20 centimetrov snega. Padavine naj bi v noči na ponedeljek ponehale, spet pa bi lahko snežilo v torek.

Snežne padavine so konec, pa tudi že sredi novembra razmeroma pogoste. Je pa snežilo že bolj zgodaj, tudi v oktobru, ko pa sneg hitreje skopni. Ena zgodnejših zim je bila zabeležena leta 1980, ko je snežilo 3. in 4. novembra in se je sneg tudi obdržal.

Podobno kot se napoveduje letos, je bilo pred petimi leti, ko je snežilo zadnji petek v novembru in je marsikje za ta mesec zapadla rekordna količina snega. V Ljubljani je do sobote, 26. novembra 2005, zjutraj zapadlo 37 centimetrov snega, kar je tudi največja izmerjena količina zapadlega snega v tem mesecu v prestolnici.

Nasveti za varno zimsko vožnjo

Vozniki, dočakajmo dež, meglo, sneg in poledico pripravljeni. Dodatna previdnost in večja pozornost sta v jesenskih in zimskih razmerah nujni, a za varno vožnjo še vedno premalo, kajti tudi vozilo mora biti tehnično brezhibno in predpisano opremljeno.

Priporočila za varno vožnjo v zimskih razmerah in pozimi:

  • hitrost vozila zmanjšajmo in jo prilagodimo razmeram ter stanju vozišča,
  • povečajmo varnostno razdaljo med našim vozilom in vozilom, ki vozi pred nami,
  • zavirajmo narahlo in po potrebi postopno, z večkratnim pritiskom na stopalko,
  • ne spreminjajmo smeri vožnje sunkovito, saj vsako tako ravnanje lahko povzroči zanašanje vozila. Podobno velja tudi za sunkovito speljevanje,
  • zelo pomembna je izbira pravilnega prestavnega razmerja, ker lahko premajhna moč na pogonskih kolesih zmanjša učinkovitost vodenja vozila in onemogoči potrebne popravke smeri vožnje, prevelika pa povzroči zdrsavanje pogonskih koles in zanašanje vozila,
  • vozimo čim bolj enakomerno, brez premočnega pospeševanja ali zmanjševanja hitrosti,
  • posebej bodimo pozorni na izpostavljene dele ceste, kjer se pogosteje pojavlja poledica,
  • računajmo z daljšim časom potovanja, zato se od doma odpravimo prej kot običajno,
  • med vožnjo bodimo zbrani, predvsem pa strpni do drugih udeležencev v prometu. V takih razmerah so še posebej pomembni vozniška kultura, etika in solidarnost.

Pravočasno preverite:

  • pnevmatike
  • zavore
  • svetlobne naprave
  • zimsko opremo
  • Kanali dezena zimskih pnevmatik morajo biti globoki najmanj 3 mm.

Pnevmatike

Vozilo bo pravilno in dobro opremljeno, če bomo upoštevali naslednja pravila.

  • 4 kolesa opremimo z zimskimi pnevmatikami (''M+S'' ali ''M.S'' ali ''M&S'').
  • 4 mesece (najmanj od 15. novembra do 15. marca naslednje leto) imejmo zimske pnevmatike na vozilu.
  • 4 leta je priporočljiva največja starost zimskih pnevmatik.
  • 3 mm mora biti najmanjša globina profila zimskih pnevmatik.
  • Samo zimske pnevmatike na vseh kolesih omogočajo uspešno speljevanje in pospeševanje, učinkovito zaviranje, nespremenjeno smer pri zaviranju in varno vožnjo skozi ovinke. Zaradi posebne snovi pa bodo zimske pnevmatike tudi pri temperaturi pod 7 stopinj celzija dovolj mehke, da bodo zagotovile ustrezni oprijem tudi na suhi in nezasneženi cesti.
  • Le zadostna globina profilov bo omogočila dobro odstranjevanje vode in brozge izpod koles ter stabilnost v snegu in ledu. Kadar je na cesti več snega, pa priporočamo uporabo snežnih verig.
  • Ker se guma kot organska snov stara, po štirih letih ne glede na obrabljenost izgubi sposobnost optimalnega oprijemanja na cestišču. Pnevmatike so edini stik našega vozila z voziščem, zato skrbimo, da bo vedno dober.
  • Za zimsko opremo štejejo tudi poletne pnevmatike na vseh 4 kolesih in ustrezne snežne verige, ki morajo biti v zimskih razmerah pravilno nameščene na pogonskih kolesih. Pri vozilih s štirikolesnim poogonom morajo biti snežne verige nameščene na kolesih zadnje osi.

V avtomobil, pripravljen na zimsko vožnjo, spadata metlica in strgalo za čiščenje stekel. Preverimo tudi brisalce, morda je guma natrgana ali drugače poškodovana. V posodi s tekočino za čiščenje vetrobranskega stekla naj bo dovolj tekočine, ki v mrazu ne bo zmrznila. Naprave za odtajevanje in sušenje vetrobranskega stekla ter naprave za ogrevanje in zračenje morajo zagotoviti normalno vidljivost skozi steklo. Pred daljšo vožnjo preverimo ali imamo v rezervoarju dovolj goriva. Sneg lahko preseneti tudi zimsko službo in zgodi se, da vozilo z nemočnimi potniki obstane na cesti, zato tudi odeja v vozilu ne bo odveč.

Slovenija
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...