Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc

Gorenak: Imenovanje Masleše je zaskrbljujoče

Slovenija | 24.11.2010, 10:35

Poslanke in poslanci so kljub številnim pomislekom s 47 glasovi za in 32 proti potrdili predlog pravosodnega ministra o imenovanju vrhovnega sodnika svetnika Branka Masleše za predsednika vrhovnega sodišča. V razpravi so imenovanje Masleše podpirali poslanci SD in LDS, nasprotovali pa so mu v SDS in SLS.

Kandidata je podprla tudi večina poslancev Zares. Poslanke in poslanci so o imenovanju Masleše razpravljali skoraj tri ure. Razprava je večinoma tekla o domnevno sporni vlogi Masleše v osemdesetih letih, ko je opravljal delo preiskovalnega sodnika, in o tem, da naj bi nasprotoval slovenski osamosvojitvi.

Medtem ko se na ministrstvu za pravosodje veselijo imenovanja Branka Masleše za predsednika vrhovnega sodišča, poslanec SDS Vinko Gorenak že pripravlja gradivo za izredno sejo. Zakaj? “Ker tako lahko ocenimo delo ministra Zalarja in širše razpravljamo o stanju na pravosodju,“ je za Radio Ognjišče povedal Gorenak, ki je možnost o interpelaciji dal na stran, kljub temu pa dejal, da se bo o tem, ali izredna seja ali interpelacija, odločila poslanska skupina SDS. Gorenak, ki obžaluje soglasje večine poslancev k imenovanju Masleše na mesto predsednika vrhovnega sodišča, je še poudaril, da si je s tem „koalicija podredila to funkcijo tudi v naslednjem mandatnem obdobju, ko leva politična opcija, vsaj upam, ne bo več na oblasti. To je zaskrbljujoče!“ Glede odziva koalicije pa je Gorenak dejal, da se ta „v dno duše“ zaveda, kaj počne, in da so hoteli to imenovanje mimo slovenske javnosti spraviti pod streho.

"Koalicija, ki poka po vseh šivih, je ob ideoloških temah, ko gre za ohranjanje preteklosti in ljudi iz tistega sistema, nepremagljiva,“ poudarja poslanec SDS. „Nemčija je že leta 1999 razčistila, kaj je z uboji na meji. Mi pa smo se včeraj v Sloveniji odločali o tem, ali bomo nekoga, ki je dokazljivo leta 1984 kršil človekove pravice z vidika pribežnikov čez mejo, postavili na mesto sodne oblasti ali ne. Žal se je to zgodilo!“

Na pravosodnem ministrstvu so zadovoljni s tem, da je "tudi najvišje sodišče v državi dobilo svojega predsednika". V demokraciji, kjer velja ustavno načelo delitve oblasti na tri enakovredne veje oblasti, je ne le primerno in spodobno, temveč tudi nujno, da ima tako kot vlada in parlament tudi vrhovno sodišče svojega predsednika, prvega med enakimi, menijo na pravosodnem ministrstvu. Poslanec SDS-a Gorenak pa poudarja, da bi bilo bolje pregledati vse pomisleke, ne pa hiteti z imenovanjem. „Sredi devetdesetih se je že zgodilo, da nekaj let ni bilo vodje vrhovnega sodišča,“ je še dejal Gorenak.

Slovenija, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...