Po državi poplavljene ceste in kleti, grozijo tudi plazovi
Slovenija | 18.09.2010, 19:40
Prvo obilno jesensko deževje je po večjem delu Slovenije povzročilo številne težave. Voda, ki je prestopila bregove rek in potokov je poplavila in še poplavlja polja, ceste, ulice in objekte, sprožili pa so se tudi številni plazovi. Preventivno so začeli odklapljati elektriko, ponekod zmanjkuje pitne vode. Na delu je okoli 2200 gasilcev.
Stanje v Sloveniji, kjer so več območij prizadele poplave, je zapleteno, a je pod nadzorom, je ob obisku poplavljenega območja na Viču v Ljubljani dejala obrambna ministrica Ljubica Jelušič. Povečali so zaloge protipoplavnih vreč, enote reševalcev, ki imajo zaenkrat dovolj ljudi in opreme, pa so v pripravljenosti na napovedano okrepitev dežja. "Vsi občinski in območni štabi civilne zaščite ter gasilska društva so v pripravljenosti, mnoga pa tudi aktivirana. Pričakujemo, da se bo stanje v teku dneva nekoliko umirjalo, vendar ponoči pričakujemo nov val, ki bo prizadel celotno Slovenijo," je dejala Jelušičeva. Ta je Vič obiskala skupaj z generalnim direktorjem Uprave RS za zaščito in reševanje Borisom Balantom.
Najbolj so prizadete severnoprimorska, notranjska in ljubljanska, zasavska in celjska regija. Po napovedih bo drugi val dežja predvidoma ponoči še povečal vodostaje. Trenutno je v celotni državi aktiviranih okoli 2200 reševalcev, pričakujejo pa, da jih bo treba aktivirati še več.
Uprava za zaščito in reševanje je ponoči in danes že razdelila 20.000 dodatnih protipoplavnih vreč, republiški štab civilne zaščite pa bo v zalogah zagotovil še dodatnih 100.000 vreč. "Občinske službe z vsemi pripadniki obvladujejo položaj. V pripravljenosti sta tudi dve skupini po 100 gasilcev, ki bodo, če bo potrebno, priskočili na pomoč," je povedal Balant. Po potrebi se bo aktivirala tudi Slovenska vojska. Jelušičeva se je iz Ljubljane odpravila na območje Ajdovščine, obiskala pa je tudi celjsko območje.
Kako je bilo?
Najhuje je bilo danes v osrednji Sloveniji, Celju, Laškem, Ajdovščini in Žireh.
V Ljubljani so in še poplavljajo Ljubljanica in Gradaščica, kanal Mali Graben pa tudi Glinščica. Poplavljen je velik del Vrhovcev, Viča pri Rožni dolini, Dolgega Mostu, Kozarij in del Barja. Zaradi poplav so zaprte mnoge ulice in ceste, na delu pa je okoli 450 pripadnikov civilne zaščite, ki Ljubljančanom pomagajo pri prečrpavanju vode iz zalitih kleti. Poplavilo je tudi zgradbo upravnega sodišča, ki se je zasilno preselilo na Tavčarjevo 9.
Zaradi poplav je Elektro Ljubljana okoli 3000 odjemalcem prekinil dobavo električne energije. Izklop je namenjen zagotavljanju varnosti prebivalcev, saj želijo z njim preprečiti nesreče zaradi električnega udara.
Na celjskem območju poplavlja reka Savinja, ki je poplavila del Celja in Laško. Slednje je bilo zato ves dan praktično odrezano od sveta. V celjski soseski Škofja vas se je razlila tudi reka Hudinja, ki je že v petek zalila tudi naselje Socka pri Vojniku. Gasilcem pa je pred poplavo uspelo zaščiti 30 hiš v celjski soseski Lopata.
Voda je vdrla v jeklarski obrat družbe Štore Steel. Zaradi vdora vode so morali ustaviti en proizvodni trak.
Celjsko javno podjetje Vodovod-kanalizacija je vse svoje uporabnike na območju Celja, Vojnika, Štor in Dobre čez dan obveščalo, naj zaradi pomanjkanja pitne vode z vodo varčujejo, pa tudi, da je treba vodo zaradi kaljenja vodnih virov prekuhavati.
Hudo je bilo tudi v Severni Primorski, natančneje na območju občine Ajdovščina, kjer sta objekte poplavljali reka Hubelj in potok Lokavšček, popoldan pa je začela naraščati tudi reka Vipava.
Narasla voda je spodjedla temelje stavbe plinohrama v Prvačini, ki se je nato porušil in odbil ventile, zato je začel uhajati plin. Zaradi nevarnosti nesreče je elektro podjetje odklopilo elektriko, zaradi varnosti pa so morali evakuirati prebivalce bližnjih štirih stanovanjskih hiš.
Zaradi močnih padavin je na Gorenjskem najbolj narasla Sora, ki je na območju Žirov in Poljan ponoči in zjutraj poplavila več objektov. Čez dan se je raven vode umirila.
Regijski gasilski poveljnik Milan Dubravac je pojasnil, da imajo gasilci največ dela v Poljanski dolini, zelo pa sta narasla tudi Sava Bohinjka in Bohinjsko jezero. V Selški dolini so se pojavili hudourniki, na Loškem grozi tudi nekaj zemeljskih plazov, predvsem pa so padavine poplavljale kleti.
Na območju Podravja je meteorna voda zalila kletne prostore številnih stanovanjskih hiš in drugih objektov, poplavila pa je tudi reka Dravinja. Potok Ložnica je poplavljal v spodnjem delu. O meteornih vodah so poročali tudi iz občin Rače-Fram, Kidričevo in iz Šikol, prav tako je voda poplavila v Levanjcih v občini Desternik. Ponoči so v Poljčanah meteorne vode ogrožale stanovanjski hiši na Dravinjski cesti, v Globokem ob Dravinji pa so gasilci iz vode rešili 10 glav živine. Zgodaj zjutraj je voda iz ribnika poplavila stanovanjsko hišo in gospodarsko poslopje v občini Makole.
V občini Zagorje so morali zaradi grozečega plazu iz petih hiš izseliti ljudi, voda pa je poplavila obrate nekaterih tovarn. Med njimi tudi obrat Eti Elektroelement iz Izlak, kjer je nastalo za pol milijona evrov škode.
Na Dolenjskem zaradi dežja ni bilo večjih težav, prav tako ne na Kočevskem. Več težav pa so imeli v Krškem, kjer se najbolj bojijo noči s sobote na nedeljo, ko naj bi začela v spodnjem toku poplavljati reka Sava.
Najbolj prizadeta območja sta danes obiskala obrambna ministrica Ljubica Jelušič in minister za okolje Roko Žarnić. Oba sta zagotovila, da sistem zaščite in reševanja deluje dobro in da je pripravljen na še eno noč, ko naj bi se deževje nad Slovenijo znova okrepilo. V celotni državi je bilo sicer danes aktiviranih okoli 2200 reševalcev.
Stopnja vremenske ogroženosti za jugozahodno Slovenijo danes še vedno ostaja rdeča, za ostali del Slovenije pa oranžna. Kot so povedali na novinarski konferenci Agencije RS za okolje, bo v noči na nedeljo težišče padavin prestavljeno nad zahodno in jugozahodno Slovenijo.
Najbolj bodo narasle reke v zahodni, južni in osrednji Sloveniji. Povečevali se bodo pretoki na spodnji Savi, zlasti Soča in Vipava pa lahko do nedelje dosežeta rekordne vrednosti pretokov. Tudi pretoki Kolpe bodo zelo veliki. Močneje bosta poplavili Vipava in Reka, ponoči pa bo začela poplavljati tudi Krka s pritoki.