Nov zakon - manj prejemkov za velike družine
| 30.06.2010, 23:45
Odbor za delo je zaradi nesklepčnosti prekinil današnjo sejo ter drugo obravnavo zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. Ta naj bi prinesel pravičnejše in preglednejše prejemanje socialnih transferjev.
Medtem, ko koalicijski poslanci zakon povsem podpirajo, pa stroka in opozicija dvomijo v njegovo izvedljivost. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve želi po besedah ministra Ivana Svetlika z zakonom doseči bolj pravično in dolgoročno vzdržno socialno državo. Predsednik Družinske pobude Tomaž Merše pa je povedal, da se z novim zakonom zmanjšujejo sredstva za družine z več otroki.
Proti družinsko naravnan zakon
Po besedah predsednika Družinske pobude Tomaža Meršeta, omenjeni zakon prinaša veliko sprememb na področju socialnih in družinskih prejemkov. Zakon je protidružinsko naravnan, je dejal Merše in dodal: „Pri družinah z najnižjimi prejemki, oz. tiste, ki so socialne najšibkejše, dobijo manj kot danes. Pri tem pa velja pravilo: več ko je v družini otrok, več izgubi v primerjavi s sedanjo ureditvijo.“ Zakon tudi ukinja štipendije za dijake in jih deloma nadomešča z višjim otroškim dodatkom za dijake. A spet se izkaže, da bi dijaki iz socialno najšibkejših družin izgubili največ, pravi Merše. Podobno je tudi s študenti, ki jim zakon ukinja otroški dodatek in povečuje štipendije, vendar pa bo končni prejemek nižji.
Predlog zakona tudi pri dodeljevanju vseh družinskih prejemkov uvaja upoštevanje premoženja v obliki navideznega dohodka, četudi to premoženje ne daje ali celo ne more dajati nobenega dohodka. To bi za mnogo družin pomenilo znižanje otroškega dodatka, višje plačilo za vrtec, nižjo štipendijo ali zgubo le-te..., čeprav se jim dohodki niso prav nič povečali.