Video: Zdrava, milosti polna v župniji Vojnik, Šentjur pri Celju in Sveti Duh v Celju
| 12.06.2010, 15:55
Pred osmo uro obiskovalec župnije Vojnik ne bi slutil, da se bo danes v tem prijetnem kraju dogajalo kaj posebnega. Le nasmejani obraz osamljene ženske in lepo okrašena župnijska cerkev svetega Jerneja sta dali slutiti tisto nekaj.
Verniki, ki so se počasi začeli zbirati na župnijskem dvorišču, so dali vedeti, da je obisk Marije Pomagaj za njih velika milost. „Ponavadi mi romamo k njej, danes pa ona prihaja k nam,“ je dejal neki mož, vidno ganjen, s solzami v očeh.
In prišel je trenutek, ko so zvonovi naznanili prihod Kraljice Slovencev in ganili srca čakajočih. „Zdrava, milosti polna!“ S temi besedami bi lahko opisal vzdušje, ko so možje iz avta v slovesnem sprevodu duhovnikov in ministrantov ponesli Milostno brezjansko podobo v župnijsko cerkev v Vojniku, ki je nabito polna.
Župnik Anton Perger se je zahvalil za ta milostni dogodek, da njihova župnija sprejema Božjo mater v svojo sredo.
Sveto mašo je ob somaševanju okoljskih duhovnikov daroval upokojeni nadškof msgr. Alojz Uran. V homiliji je poudaril, da imamo z Marijo različne izkušnje, da pa je od nas vseh priporočnica in priprošnjica. Nadškof Uran je izpostavil Marijino materinstvo, ki je z ljubeznijo človeštvu dala Jezusa. „Kot mati je Marija skrbela za rast in dozorevanje tega otroka. Postala pa je tudi prva učenka svojega in Božjega Sina. Poslušala je namreč Božjo besedo, ki se je utelesila v njenem sinu Jezusu. Zato je znala vztrajati v najtežjih in najbolj nemogočih okoliščinah.
Ta njena izbranost ni pomenila obvarovanost vseh zemeljskih preizkušenj. Nasprotno! Prav zaradi svoje izbranosti, zaradi obdarjenostjo z milostjo brezmadežnega življenja, je bila poklicana, da to svojo izbranost pričuje tudi v vseh preizkušnjah. Zato jo poznamo tudi kot Marijo sedem žalosti, ko je stala pod križem. Evangelist poudarja, da je stala pod križem, kajti vztrajanje pod križem pomeni zavedati se, da lahko Bog tudi iz smrti obudi novo življenje. In ravno pod križem je sprejela poslanstvo, da bo postala tudi mati vseh ljudi.“
Iz Vojnika je Milostna podoba Marije Pomagaj krenila proti Šentjurju pri Celju. Tu so pred župnijsko cerkvijo sv. Jurija pozdravili otroci s svojimi recitali in pesmijo. Odrasli skavti so jo slovesno prenesli v cerkev. Sledila je molitvena ura. Ob šestnajstih je Marijo v Šentjurju obiskal tudi beograjski nadškof msgr. Stanislav Hočevar. V svojem nagovoru je povedal, da se srečujemo s prvo, najbolj sveto in najbolj zvesto ženo sveta, ženo zgodovine, ženo vesoljstva. „Po Devici in materi Mariji se nam odpira nebo, odpira se nam življenje v večno srečni, blaženi in čudežno prekipevajoči ljubezni Trojice.“ Nadškof Hočevar je nato daroval tudi slovesno sveto mašo.
Marija pa je nato poromala na svojo današnjo zadnjo postajo – Sveti Duh v Celju, kjer jo bodo zvečer počastili mladi iz vse Slovenije. Tu so pred župnijsko cerkvijo sv. Jurija pozdravili otroci s svojimi recitali in pesmijo. Odrasli skavti so jo slovesno prenesli v cerkev. Sledila je molitvena ura. Ob šestnajstih je Marijo v Šentjurju obiskal tudi beograjski nadškof msgr. Stanislav Hočevar. V svojem nagovoru je povedal, da se srečujemo s prvo, najbolj sveto in najbolj zvesto ženo sveta, ženo zgodovine, ženo vesoljstva. „Po Devici in materi Mariji se nam odpira nebo, odpira se nam življenje v večno srečni, blaženi in čudežno prekipevajoči ljubezni Trojice.“ Nadškof Hočevar je nato daroval tudi slovesno sveto mašo, Marija pa je nato poromala na svojo današnjo zadnjo postajo – Sveti Duh v Celju, kjer jo bodo ponoči počastili mladi iz vse Slovenije. V Svetem Duhu v Celju je ob Mariji zbrane nagovoril koprski pomožni škof Jurij Bizjak, ki je povedal, da nam je Marija vzornica kot mati, devica in kraljica.